Published On: lun, apr. 12th, 2021

Surpriza uriasa a preliminariilor pentru CM 2022 vine din grupa Romaniei: Germania a fost invinsa de Macedonia de Nord

Reprezentativa de fotbal a Germaniei a fost invinsa miercuri seara, pe teren propriu, de naționala Macedoniei de Nord, scor 1-2, in preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal din Quatar 2022. in urma acestui rezultat, Armenia conduce grupa J, in care evolueaza si Romania.
Prima mare surpriza a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial Quatar 2022 s-a inregistrat miercuri seara pe Schauinsland-Reisen-Arena, din Duisburg, unde reprezentativa masculina a Macedoniei de Nord a invins Germania cu scorul de 2-1. Macedonia de Nord era cotata la casele de pariuri cu sanse de 33/1 pentru o eventuala victorie.
Macedoneni au deschis scorul in al doilea minut de joc suplimentar, al primei reprize, prin veteranul Goran Pandev, care a primit o pasa perfecta de la Enis Bardhi. Anterior, Germania dominase clar meciul, avand chiar si un sut in bara transversala.
Ilkay Gundogan a egalat in minutul 62, din penalty, dar oaspeții au reusit golul victoriei in minutul 85, prin Elif Elmas, ultimele minute aducandu-le nemților, in ciuda celor aproape 10 minute de prelungiri, doar doua cartonase galbene.
in urma rezultatelor de miercuri, Armenia conduce clasamentul grupei J, din preliminariile europene pentru calificarea la CM Quatar 2022, cu 9 puncte, urmata de Macedonia de Nord, cu 6 puncte.
Pe locul trei se afla Germania, tot cu 6 puncte, dar cu golaveraj inferior, urmata pe patru de Romania cu 3 puncte si pe cinci de Islanda, tot cu 3 puncte. Ultima poziție ii revine Liechtenstein-ului, care nu are nici un punct.

Romania, invinsa dramatic de Armenia

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa de reprezentativa Armeniei, cu scorul de 3-2 (0-0), miercuri seara, la Erevan, in Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.
Armenia are maximum de puncte din primele sale trei meciuri in grupa preliminara pentru CM 2022, in timp ce Romania ramane cu cele trei puncte obtinute in fata Macedoniei de Nord (3-2).
Romania, care are programate doua meciuri amicale in aceasta vara, cu Georgia si Anglia, va disputa urmatoarele partide oficiale in septembrie, cu Islanda in deplasare (2 septembrie), acasa cu Liechtenstein (5 septembrie) si in deplasare cu Macedonia de Nord (8 septembrie).
La CM 2022 se califica direct primul loc din grupa, locurile secunde urmand sa dispute baraje. Ultima Cupa Mondiala la care a participat Romania a fost cea din 1998, din Franta.