Published On: lun, mart. 29th, 2021

Mario Camora, tinta criticilor dupa Romania – Germania / Ce i-a reprosat Mirel Radoi si ”semnul de intrebare” al lui Razvan Rat

Romania a fost invinsa cu 0-1 de Germania in etapa a doua a preliminariilor Campionatului Mondial, din cauza unui gol marcat de Serge Gnabry in minutul 17, la o faza in care Mario Camora l-a tinut in pozitie regulamentara pe Kai Havertz, autorul assist-ului.

La finalul partidei, fundasul stanga, inlocuit la pauza cu Andrei Burca, mutare in urma careia Alin Tosca a fost trecut in banda stanga, a fost criticat de Mirel Radoi, pentru pozitionarea de la faza golului, pe care i-a reprosat-o si Ciprian Marica.

Mario Camora, tinta criticilor dupa Romania – Germania 0-1

Camora a avut mari dificultati in prima repriza cu Germania, stiam ca ei ataca mai mult acolo, de asta am si cerut sa ducem atacul lor in partea noastra dreapta.

Cred ca a avut o pozitionare gresita Mario Camora, a anulat pozitia de ofsaid a lui Havertz, dar trebuie sa revedem faza”, a declarat Mirel Radoi, la conferinta de presa sustinuta la Arena Nationala.

Razvan Rat, fostul fundas stanga al echipei nationale, a ridicat chiar un semn de intrebare privind utilitatea naturalizarii si convocarii lui Mario Camora la prima reprezentativa, mai ales ca fundasul stanga nu este la prima abatere de acest timp, si in meciul cu Islanda, 1-2 in semifinalele barajelor de calificare la Euro, pozitionandu-se gresit la faza golului doi.

Camora a fost slab, de-asta a si fost schimbat. Deja incepem sa ne punem semne de intrebare, daca a meritat naturalizarea lui.

Bine, putem spune ca avem inca o solutie, pe langa Bancu si Tosca. Camora nu a avut cele mai bune meciuri la echipa nationala, fara sa am ceva personal cu el”, a declarat Razvan Rat.

Dupa infrangerea cu Germania, Romania este pe locul patru in grupa J, cu trei puncte, la egalitate cu Macedonia, care are golaveraj superior, si la trei lungimi in spatele Armeniei, care a produs surpriza in aceasta runda, 2-0 cu Islanda, si selectionatei lui Joachim Low, care au maximum de puncte.

Pentru Romania urmeaza meciul cu Armenia, formatie care a invins Liechtenstein, cu 1-0, si Islanda, 2-0, programat miercuri, de la 19:00.