Published On: mie, oct. 21st, 2020

Primele 5 echipe calificate în 16-imile Cupei Romaniei

Primele partide din turul 4 al Cupei Romaniei s-au disputat ieri la ora 14:30, astfel că stim deja primele 5 echipe calificate în 16-imie Cupei Romaniei.
Echipa din Liga 3 a facut cea mai mare surpriza,Progresul Spartac a invins-o pe Rapid cu un scor de 3-2 dupa prelungiri.
Celelalte echipe calificate ieri in 16-ikile Cupei Romaniei sunt Turris, U Craiova 1948, Ripensia Timisoara si Universitatea Cluj.
Ardelenii au trecut automat in faza urmatoare, dupa ce gazdele de la Viitorul selimbar au inregistrat mai multe cazuri de COVID-19 si nu s-au putut prezenta la partida.

Rezultatele inregistrate marti în turul 4 al Cupei Romaniei:
⦁ CSM Slatina – AFC Turris-Oltul Turnu Magurele 0-0 (8-9, dupa loviturile de departajare)
⦁ ACSO Filiasi – U Craiova 1948 0-4
⦁ AFC Progresul 1944 Spartac – Fotbal Club Rapid 2-2 (3-2, dupa prelungiri)

⦁ CS Viitorul Daesti – ACS Viitorul Pandurii Targu Jiu

In conformitate cu principiile de desfasurare ale competitiilor fotbalistice pentru sezonul 2020-2021, adoptate in cadrul sedintei Comitetului Executiv al FRF din data de 18 august 2020, meciurile din cadrul Cupei Romaniei care nu se pot disputa din cauza testarilor pozitive pentru COVID-19 nu se pot reprograma, anunta FRF.
Partidele din aceasta faza se disputa in mansa unica. In caz de egalitate la finalul celor de 90 de minute, se va trece la doua reprize de prelungiri si, daca este cazul, la lovituri de departajare.
FCSB este detinatoarea Cupei Romaniei, dupa ce a trecut in finala sezonului precedent de Sepsi, scor 1-0.