Published On: mie, oct. 28th, 2020

M’gladbach – Real Madrid 2-2

Real Madrid a obtinut aseara, in extremis, un punct in meciul din deplasare cu Borussia Moenchengladbach, intr-un meci din etapa a doua a Grupei B din Liga Campionilor, scor 2-2, dupa ce nemtii aveau un avantaj de doua goluri in minutul 86.
Real a fost condusa de nemti cu 2-0, francezul Marcus Thuram, fiul lui Lilian Thuram, reusind dubla in minutele 33 și 58. Madrilenii au alergat dupa egalare, au pus presiune si au redus din diferenta prin Karim Benzema ’87. Brazilianul Casemiro (90+3) a izbutit sa restabileasca egalitatea și sa aduca un punct formatiei lui Zinedine Zidane.
Zidane sustine ca e multumit de atitudinea elevilor sai.
”Nu am crezut ca va fi o drama in aceasta seara (marti seara). Echipa a dat dovada de reactie pe final. Prima repriza a fost foarte buna, am primit acel gol dintr-o greșeala. Dar rezultatul inseamna ca echipa are caracter. Vrem mereu sa castigam, nu suntem multumiti cu o remiza.
Intr-adevar, posesia pe care am avut-o nu a fost concretizata uneori. Eu ma concentrez pe reactia echipei. Este un punct important, totusi. Stim ca jucand astfel vom scoate lucrurile la capat. Jocul a fost foarte bun, iar fotbalistii au luptat pana la final. Va fi un an dificil pentru noi toti, dar astazi trebuie sa fim mandri”, a declarat Zidane, la finalul partidei.