Published On: vin, ian. 31st, 2020

Anul 2020, an cenusiu pentru investitii, in Braila / Se taie de pe lista multe proiecte vitale pentru braileni

Daca in august, anul trecut, situatia financiara a orasului nostru era cat se poate de roz, un roz la fel de puternic precum camasa de atunci a primarului, acum totul parca devine gri. Din cele spuse de primarul Dragomir ieri, in cadrul unei conferinte de presa, anul acesta, orasul nostru nu se mai poate baza pe o finantare suficienta din partea Guvernului, finantare care sa acopere atat cheltuielile necesare cat si ulterioare investitii. Se pare ca anul acesta nu se vor mai primi bani suficienti si este in plan reducerea cheltuielilor unor investitii ulterioare. Primarul Dragomir garanteaza ca va finaliza tot ce si-a propus, insa va fi foarte limitat cu ceea ce inseamna demararea unei investitii noi, ca urmare a banilor mai putini ce vin de la bugetul national. Acest lucru este valabil pentru mai multe orase, nu doar pentru Braila.

Sumele nu se pot dezvalui deocamdata, deoarece s-au primit cateva date preliminare si in viitor urmeaza sa ajunga si celelalte date iar cand se va aproba bugetul Consiliului Local, se va sti cu exactitate. De asemenea, e foarte posibil ca anul acesta sa nu fie bani la rectificari.

Din pacate, este trist fiindca au fost taiate foarte multe finantari in zona de sud-est a Romaniei. Pentru pod au fost acordati mai putini bani, licitatia pentru construirea drumului expres Braila-Galati, un drum foarte important pentru noi, a fost anulata, de asemenea si licitatia pentru cele 10 tramvaie noi care se circula pe strazile Mun. Braila si alte 10 care circula pe strazile din Galati. Licitatia, organizata de Ministerul Dezvoltarii si aflata in faza de analiza a ofertelor, a fost anulata de actualul Guvern. Probabil nu ii intereseaza zona aceasta si este foarte grav ceea ce se intampla, insa la fel se intampla si cu drumurile pentru legarea Galati-Braila de Focsani si Buzau. Indiferent de orientarea politica, foarte multi cetateni si-au pus speranta in acest Guvern si au crezut ca aceasta zona se va dezvolta, insa lucrurile nu se confirma, ba dimpotriva”, a declarat primarul Municipiului Braila, Marian Dragomir.

 

 

Comentarii

comentariu

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>