Published On: vin, nov. 29th, 2019

Astazi se deschide Targul de Craciun la Braila / Programul complet de 1 Decembrie

Primarul Marian Dragomir a anuntat, recent, programul de 1 Decembrie.

 

Brailenii sunt asteptati in perioada 29 Noiembrie – 8 Decembrie la cea de-a patra editie a Targului de Iarna.

Evenimentul se desfasoara atat pe platoul din fata Palatului Administrativ (spectacolele de dansuri si cantece) cat si în parcarea alaturata (expozitie cu vanzare obiecte si produse traditionale).

La targ Participa Producatori din Republica Moldova, Botosani, Suceava, Dîmbovita, Bucuresti, Arges, Ilfov, Galati, Neamt, Bihor, Constanta, Prahova, Iasi, Prahova, Maramures, Buzau, Harghita, Pitesti si Braila

Programul complet pe zile si ore de  ,,Ziua Nationala a Romaniei “:

Vineri, 29 Noiembrie

Piata Independentei

Ora 10.00 – Deschidere Targ de Iarna

Sambata, 30 Noiembrie

Ora 16.00 Parada portului popular, a datinilor si traditiilor de iarna, pe traseul: Dispecerat Braicar (Bariera Calarasilor)-Str.Pietatii- Scolilor– Bulevardul Independentei – Platou Primarie

Piata Independentei

Ora 17.30- Desfasurare program:

  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Mugurelul-Margineanca” Dorohoi-Botosani
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Mugurelul” Sighetu Marmatiei-Maramures
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Plai Bucovinean”Dorna Candrenilor-Suceava
  • Ansamblul “Lozioara” din Straşeni, Republica Moldova
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Plaiurile Samburestilor”- Samburesti-Olt
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Catalina”-Iasi
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Armonia”Oradea-Bihor
  • Ansamblul  ”Studioul de Majorete IUVENTA ”  din Cahul, Republica Modova
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Romanita”Chisinau
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Ozana”Targu Neamt-Neamt
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri-”Mugurasul”Braila

Ziua Nationala a Romaniei – Duminica, 1 Decembrie

Piata Independentei

Ora 09.50 – Întalnirea oficialitatilor civile si militare. Participa de asemenea reprezentanti ai clerului, ai serviciilor publice deconcentrate, ai partidelor politice, ai agentilor economici, ai mass-mediei, cetateni.

Ora 10.00– Ceremonialul militar si religios: Semnalul Trompetului, Marsul de întampinare, Prezentarea onorului, salutul Drapelului de Lupta si trecerea în revista a garzii de onoare, Intonarea Imnului National al Romaniei. Serviciul religios oficiat de soborul de preoţi.

Ora 10.10 – Rostirea alocutiunii referitoare la sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei: Prefectul Judetului Braila – George Adrian Paladi; Prof. Univ. dr. Ionel Candea – Manager Muzeul Brailei ”Carol I”;

Ora 10.20- Moment Artistic sustinut de Muzica Militara si colaboratori

Ora 10.25 – Deplasarea oficialitatilor si a celorlalti participanti la locul de primire a a defilarii militare. Realizarea dispozitivului de defilare.

Ora 10.30 – Defilarea blocului de parada si defilarea Muzicii Militare

Ora 10.40 – Depuneri de buchete de flori cu însemnele naţionale (panglica tricolor, aranjament floral în culorile drapelului Romaniei) la monumentul eroinei Ecaterina Teodoroiu.

– Primaria Municipiului Braila

– Consiliul Judeţean Braila

– Instituţia Prefectului Judeţ Braila

– Garnizoana Braila (I.J.J, I.P.J, ISU, D.J.I, O.J.T.S, S.P.F )

Ora 11.00 – Spectacol de muzica populara dedicat Zilei Naţionale a Romaniei

Evolueaza: Maria CIOCAN,  ZINAIDA JULEA

Ansamblul “Lozioara” din Straşeni, Republica Moldova

Ansamblul   ”Studioul de Majorete IUVENTA” din Cahul, Republica Modova

Ora 9.00 – Fasole cu carnati – Primaria Municipiului ofera 3400 de portii de fasole cu carnati

 

Ora 16.00 Parada portului popular, a datinilor si traditiilor de iarna, pe traseul: Viziru (IMB)– Calea Calarasilor – Bariera Calarasilor – Piata Independentei

Piata Independentei

Ora 16.40 – Aprinderea Iluminatului de sarbatori în municipiul Braila

Ora 17.30- desfasurare program:

  • Program artistic sustinut de Palatul Copiilor Braila
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Mugurelul-Margineanca”Dorohoi-Botosani
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Armonia”Oradea-Bihor
  • Ansamblul “Lozioara” din Straşeni, Republica Moldova
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Ozana” Targu Neamt-Neamt
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Romanita”Chisinau
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Plaiurile Samburestilor”- Samburesti-Olt
  • Ansamblul   ”Studioul de Majorete IUVENTA ”  din Cahul, Republica Modova
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri -”Plai Bucovinean” Dorna Candrenilor-Suceava
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri -”Mugurelul” Sighetu Marmatiei-Maramures
  • Ansamblul de Datini Si Obiceiuri- “Catalina”-Iasi

Luni, 2 Decembrie

Piata Independentei

Ora 17.30-  Program artistic sustinut de Filarmonica Lyra George Cavadia Braila si Scoala Populara de Arte Vespasian Lungu

18.10- Program artistic sustinut de artisti ai Casei de Cultura a Municipiului Braila

Marti, 3 Decembrie

Piata Independentei

17.30 – Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Constantin Condruz”, Gemenele

18.30- Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Garofita” din Lanurile

Miercuri, 4 Decembrie

Piata Independentei

17.30 –Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric din Drogu-Galbenu ”Romancutele”

18.00- Program artistic sustinut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee”

18.30- Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Grausorul Osmanean” din Unirea

Joi, 5 Decembrie

Piata Independentei

Ora 11.30 – Teatrul Maria Filotti Braila, Aniversarea Zilei Patronului spiritual al Colegiului National ”N.Balcescu”

Piata Independentei

17.30 – Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”La lina fantana” din Ciocile

18.00- Program artistic sustinut de Grupul ”Stelute Dunarene”

18.30- Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Romanita” din Romanu

19.00- Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Spicul”din Silistea

Vineri, 6 decembrie

Ziua Patronului Spiritual al Municipiului Braila “Sf. Ierarh Nicolae”

Ora 08.30 – Slujba Biserica “Sf. Nicolae”

Ora 8.45- Teatrul de PapusiSpectacol de teatru pentru copii

Ora 10.30 – Vizita la caminul pentru persoane varstnice ”Lacu Sarat”. Program artistic sustinut de artistii Casei de Cultura a Municipiului Braila

Ora 10.30  – Teatrul de Papusi, Spectacol de teatru pentru copii

Ora 11.00 – Vizita la caminul pentru persoane varstnice ”Sf. Petru si Pavel”, Zambilelor – Program artistic sustinut de artistii Casei de Cultura a Municipiului Braila

Biserica Sf. Nicolae

Ora 12.00 – Primaria si Biserica ofera 2500 portii de sarmale

Biserica Sf. Nicolae – În cautarea celor tristi si singuri (actiune filantropica initiata de Biserica Sf. Nicolae si Primaria Municipiului Braila pentru persoanele aflate în dificultate)

Teatrul ”Maria Filotti”

Ora 15.30 – Festivitate de Premiere ”50 de ani de casnicie”

Ora 16.00- Lansare carte ”Primarii Brailei de-a lungul vremurilor”,  autor Ioan Munteanu

Ora 18.00 – Premierea elevilor si a cadrelor didactice cu rezultate deosebite, obtinute la olimpiade si concursuri/evaluarea nationala si bacalaureat în anul scolar 2018-2019

În deschidere, Spectacol sustinut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee

Piata Independentei

17.30 – Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Dunarenii”, Chiscani

18.30 – Program artistic sustinut de Ansamblul ”Parnassos” al Comunitatii Elene, Braila

Sambata, 7 decembrie

Piata Independentei

17.30 – Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Romanasii” din Rosiori

18.30- Program artistic sustinut de Asociatia Filo-Elena” Eleftheria”-Braila

Duminica, 8 decembrie

Piata Independentei

17.30 –Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric ”Spicul” din Silistea

18.30- Program artistic sustinut de Ansamblul Folcloric „Museteanca” din Însuratei

 

S

Comentarii

comentariu

About the Author

-

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>