Published On: joi, mai 9th, 2019

9 mai, Ziua Victoriei Coalitiei Natiunilor Unite in cel de-al II-lea Razboi Mondial si Ziua Proclamarii Independentei de Stat a Romaniei

Programul festivitatilor dedicate zilei de 9 mai, la Braila:

Ora 10.50 – Intalnirea oficialitatilor civile si militare, la Ansamblul Comemorativ Al Eroilor Neamului

Ora 11.00-11.10 – Ceremonialul militar: Semnalul trompetului, marsul de intampinare, prezentarea onorului, salutul Drapelului de Lupta si trecerea in revista a Garzii de Onoare, intonarea Imnului National al Romaniei.

Ora 11.10-11.20 – Serviciul religios, oficiat de soborul de preoti.

Ora 11.20-11.30 – Rostirea de alocutiuni:

– George Adrian PALADI-Prefectul Judetului Braila;

– Col. Vasile IONESCU – Comandantul Garnizoanei Braila;

Ora 11.30-11.50 – Depuneri de jerbe de flori, pe fundalul intonarii de catre Muzica Militara a „Imnului Eroilor”;

– Primaria Municipiului Braila – la grupul statuar dedicat Eroilor celui de-al dilea Razboi Mondial;

– Consiliul Judetean Braila – la grupul statuar dedicat Eroilor din Razboiul de Independenta.

– Institutia Prefectului-Judetul Braila – la grupul statuar dedicat Eroilor din Razboiul de Independenta.

– Garnizoana Braila (I.J.J,I.P.J, I.S,U, D.J.I ) – la grupul statuar dedicat Eroilor din Razboiul de Independenta.

Ora 11.50-12.00 – Defilarea Garzii de Onoare

Ora 12.00 – Incheierea manifestarilor.

Platoul din Piata Independentei – Targ cu vanzare „Nepoti pentru bunici”

Ora-12.00

La eveniment vor participa:

ISJ cu 16 standuri de vanzare si 2 centre de creatie (arta decorativa-tehnica Quilling) organizate de unitatile de invatamant:

  • preprimar (Gradinita nr.37, nr.36, nr.1, nr.39, nr.11, nr.47, nr.51, nr.6, nr.56, nr.48, nr.7, nr.8, nr. 49)
  • primar: Scoala Gimnaziala ”A.Vlaicu”
  • primar: Scoala Gimnaziala „George Cosbuc”
  • Liceul Tehnologic ”Grigore Moisil”

Vor mai fi prezente la actiune cu standuri expozitionale si ateliere de creatie urmatoarele institutii:

  • Asociatia CIDIEDD
  • Scoala Populara de Arte si Meserii ”Vespasian Lungu”- atelier demonstrativ de mestesuguri , produse traditionale romanesti din zona Brailei (ii, scoarte, camasi, marame, port popular)
  • Comunitatea Rusilor Lipoveni din Braila + Gradinita Arlechino
  • Liceul de Arte” H.Darclee” – elemente de grafica si pictura
  • Organizatia Nationala ”Cercetasii Romaniei”-Club Braila
  • Centrul de Creatie si Promovarea Culturii Traditionale

Ora 12.00 – 16.00 PROGRAM ARTISTIC

 Ora 12.00  Muzica usoara interpretata de elevii Liceului de Arte ”H.Darclee”

Ora 12.30  Moment artistic cu elevii claselor de canto ai Scolii Populare de Arte si Meserii ”Vespasian Lungu”

Ora 13.00  Grupul ”Generatii” al Casei de Cultura a Municipiului Braila

Ora 13.30  Dansuri moderne, balet- Palatul Copiilor

Ora 14.30  Dansuri traditionale rusesti sustinute de copii Gradinitei Arlechino

Ora 15.00 Dansuri traditionale grecesti, sustinute de Ansamblul ”Pandora” al Asociatiei    Culturale Filo-Elene ”Eleftheria”

Ora 15.30  Dansuri traditionale tiganesti (satra, perlele brailei)

 

 

Comentarii

comentariu

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>