Published On: mar, apr. 16th, 2019

Opt medalii de aur pentru Romania la o competitie internationala de canotaj

Dupa trei luni de pregatire in Italia, munca depusa de lotul nostru de canotaja dat roade, 8 victorii.

Competitia a purtat numele de  Paolo Paolo D’Aloja si s-a desfasurat chiar pe lacul Piediluco, in Umbria. La intrecere au participat sportivi din 35 de tari iar Romania s-a clasat pe locul doi, dupa Italia. Elisabeta Lipa, presedinta FR de canotaj a laudat evolutia canotorilor romani coordonati de antrenorul italian Antonio Colamonici si antrenourul federal Florin Alupei. “Dupa mai bine de trei ani de pregatire centralizata la Piediluco, desfasurata in cele mai bune conditii, am avut bucuria sa-I urmaresc la lucru, in primul concurs international al anului, pe canotorii si canotoarele din loturile olimpice ale Romaniei. Pe langa cele 8 medalii de aur cucerite in chiar prima zi a Memorialului Paolo D’Aloja, intr-o companie extrem de selecta, cu actuali sau fosti campioni si medaliati olimpici, mondiali si europeni din numeroase tari, am remarcat in special bucuria de a concura, daruirea totala si dorinta de victorie a sportivilor nostri, care au adus anul trecut 36 de medalii Romaniei. Sunt convinsa ca sportivii nostri vor lupta mai departe pentru culorile Romaniei, pentru gloria ei sportiva si pentru calificarea, cu cat mai multe echipaje, la Jocurile Olimpice din 2020, de la Tokyo. Hai Romania!” a declarat Elisabeta Lipa.

REZULTATELE TRICOLORILOR:

Feminin, 4 rame: 1. Beatrice Parfenie, Viviana Bejinariu, Madalina Beres, Iuliana Popa 6:55,75, 2. Cristina Popescu, Amalia Beres, Madalina Casu, Roxana Parascanu 6:58,07, 3. Madalina Heghes, Geanina Juncanariu, Andreea Budeanu, Iuliana Buhus 7:00,52;

Masculin, 2 rame: 1. Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosa 6:41,07

Feminin, dublu vasle:1. Ancuta Bodnar, Simona Radis 7:15,30

Masculin, dublu vasle:1. Ioan Prundeanu, Florin Enache 6:29,05

Feminin, 2 rame:1. Ioana Vrinceanu, Denisa Tilvescu 7:25,08, 2. Adriana Ailincai, Maria Tivodariu 7:29,57;

Feminin, dublu vasle cat.usoara:1. Ionela Cozmiuc, Gianina Beleaga 7:20,13;

Masculin, 4 rame:1. Mihaita Tiganescu, Cosmin Pascari, Stefan Berariu, Ciprian Huc 6:10,06;

Masculin, 8+1:1. Vlad Aicoboae, Cosmin Macovei, Alexandru Matinca, Constantin Radu, Cristi Pirghie, Mugurel Semciuc, Constantin Adam, Sergiu Bejan – Adrian Munteanu 5:44,27, 2. George Catruna, Dorin Simion, Florin Ceobanu, Iulian Chelaru, Andrei Lungu, Adrian Damii, Alexandru Chioseaua, Alexandru Danciu – Daniela Druncea 5:50,17

Comentarii

comentariu

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>