Published On: lun, Feb 27th, 2017

Dacia Unirea Braila a revenit cu o victorie dupa pauza competitionala / Dacia Unirea Braila – UTA Arad 2-1

Dacia Unirea Braila a invins UTA Arad in etapa a 22-a din Liga a 2-a, prima din anul 2017. Dacia Unirea, in fata a circa 600 de superteri, a reusit sa invinga una dintre pretendentele la promovare cu scorul de 2-1(1-1), dupa ce a reusit sa revina de la 0-1.

Meciul a inceput bine pestru oaspeti, cu ocazii mari rate de Munteanu si Stratila. Mai mult, in minutul 16 Valceanu a deschis scorul cu un sut de la 11 metri dupa o asezare a lui Curtuius, care initial reluase intr-un fundas dupa pasa lui Stratila, 0-1. Aradenii nu au reusit sa profite de momentul bun, gazdele incepand sa forteze. Si dupa golul anulat pentru offside la Rosoaga, plus alte cateva sanse irosite de braileni, in minutul 30 Rosu a lovit bine cu capul din cinci metri dupa centrarea de pe dreapta a lui Puscasu, 1-1.

Aradenii incep mai decisi si partea secunda, insa de fiecare data fie Curtuius, Petre sau Chindris au ales soltiile cele mai nefericite pentru oaspeti. Incurajat de aceste lucruri Rosu face modificari ofensive. Dar gazdele sunt mult mai pragmatice. Asteapta la cutie si lovesc decisiv. In minutul 73 Rosu face dubla din careul mic dupa centrarea lui Neagu de pe stanga, 2-1. Incepe forcingul Aradului, dar nici Curtuius, nici Petre, nici Chindris nu pot folosi la maxim ocaziile ivite. Final de minut 94 cu UTA n genunchi, duoa un joc in care desi a fortat mai mult nu a stiut sa profite, si a ajuns pe 3in clasament.

Dacia Unirea: Bg. Olaru – Gab. Nita, L. Ivan, Ghiocel, Necoara – Olenic – Rosoaga (D. Oprea 90+2′), Moglan, C. Rosu – Puscasu (Iosofache 72′), C. Neagu (Stanciulescu 90′). Rezerve neutilizate: Cr. Mitrea – Ed. Oprea, P. Ioan, Calu. Antrenor: Alin Panzaru

UTA Batrana Doamna: Bg. Miron – Al. David (D. Copil 62′), Al. Manea, Gligor, Burla – Stratila, Chindris, Jorza (I. Tanase 69′), D. Muntean – Vilceanu (Ad. Petre 51′) – Curtuius. Rezerve neutilizate: Mara – Filaret, Adili, Piccioni. Antrenor: Laurentiu Rosu

In urma acestui succes si a rezultatelor inregistrate in etapa a 22-a, Dacia Unirea a urcat pe locul 8 in clasament, cu 29 de puncte, la egalitate cu Chindia Targoviste, dar golaveraj inferior. In etapa urmatoare echipa pregatita de Alin Panzaru se va deplasa la Timisoara, unde vor juca cu ASU Politehnica, sambata, 4 martie, de la ora 15.00.