Published On: joi, Ian 19th, 2017

HC Dunarea Braila va incerca sa-si pastreze jucatoarele / Francisk Chiriac: “Ne-am facut un buget pe 2017 indestulator pentru a face o echipa performanta”

In ultima perioada, atat in presa sportiva centrala, cat si in presa locala s-a discutat despre o posibila plecare in bloc a mai multor jucatoare importante alaturi de antrenorul Buceschi de la HC Dunarea Braila la Dinamo Bucuresti, daca echipa bucuresteana va promova in prima liga. Dupa ce s-a vehiculat mult pe aceasta tema, conducerea echipei si presedintele Consiliului Judetean au spus ca se vor face toate demersurile ca jucatoarelor aflate in ultimul an de contract sa li se prelungeasca intelegerea. Iar in cazul in care jucatoarele nu doresc acest lucru, vor fi aduse noi jucatoare de aceeasi valoare pentru a pastra un lot puternic la Braila. Francisk Chiriac a spus ca bugetul pregatit de CJ pentru anul 2017 este unul pentru o echipa performanta.

“La sfarsitul campionatului se va face o evaluare asupra randamentului jucatoarelor, unele vor pleca care nu au dat randament si vom cauta solutii pentru a le inlocui si pentru a avea o echipa puternica. Aceasta evaluare va fi facuta cu conducerea clubului impreuna cu antrenorul si vom incerca sa avem in continuare, in sezonul competitional 2017-2018, un lot puternic. Vom incerca sa introducem in contract penalizari la infrangere si prime de victorie, pentru a motiva jucatoarele. In prezent jucatoarele au un salariu fix, fie ca pierd, fie ca inving isi iau acelasi salariu. Ar trebui sa punem si conditii de performanta si conditii daca pierd sa putem diminua, sa vedem ca ele nu si-au facut treaba foarte bine. Ne-am facut un buget pentru anul fiscal 2017, un buget indestulator pentru a face o echipa performanta. Depinde de atitudinea jucatoarelor si a antrenorului cat inteleg ei acest lucru si cat sunt alaturi de echipa si suporteri. Bugetul a fost gandit sa acopere si cheltuiele generate de o eventuala calificare in Liga Campionilor”, a spus Francisk Chiriac.

Mai mult, jucatoarele Elena Gabriela Voicu si Aneta Udristioiu au contractele valabile pana in anul 2019 respectiv 2018. De asemenea, antrenorul principal, Costica Buceschi are un contract valabil pana in 2018.  In ceea ce priveste restul jucatoarelor, conducerea clubului Dunarea Braila va intra la negocieri cu fiecare handbalista in parte si in urma unei analize a antrenorilor se va decide cine va continua sau nu la Braila, jucatoarele urmand sa se decida daca vor sau nu sa continuie.  

Avand in vedere cele vehiculate despre neplata jucatoarelor, conducerea clubului precizeaza faptul ca in momentul de fata este o intarziere la plata ultimului salariu.

“In urma articolului aparut in presa centrala am discutat cu fetele, cu antrenorul si cu directorul executiv si le-am spus ca atata timp cat au contract cu clubul nostru sa continuie sa isi faca treaba. Va exista continuitate la Braila si vom intra la negocieri cu fiecare jucatoare. Ne dorim sa pastram nucleul de jucatoare de anul acesta dar sa aducem si ceva nou. Suntem pe locul II in Liga Nationala si asta este o performanta mare pentru club iar sezonul urmator, avand siguranta financiara din partea Consiliului Judetean si al Primariei Braila dorim sa avem aceleasi performante mari. Nu ne intereseaza ce spun celelalte echipe. Noi trebuie sa ne vedem de treaba si sa avem acelasi parcurs bun ca pana acum”, a declarat presedintele clubului, George Caranica.

Conducerea clubului a inceput deja formarea unei echipe pentru sezonul viitor, avand in vedere si jucatoarele care se afla astazi in lotul Dunarii dar si alte jucatoare de perspectiva care ar putea ajunge in vara la Braila.   

“Atmosfera este una buna, nu am primit semnale ca sunt probleme la echipa am avut discutii cu toata lumea si nu ne-au semnalat probleme grave. Dinamo Bucuresti incearca doar sa isi faca reclama prin Dunarea Braila. Nu pot sa imi dau seama cum jucatoare de echipa nationala si un antrenor de nivelul domnului Buceschi se pot duce la o echipa din Divizie. Noi uram succes celor de la Dinamo la promovarea in Liga Nationala si abia dupa la formarea unei echipe competitive.

Noi vorbim despre Dunarea Braila, echipa va fi finantata in continuare avem certitudine din partea ambilor conducatori ai administratiei locale ca vor sustine in continuare echipa. In momentul in care vor fi plecari cu siguranta vom anunta noi. Avem siguranta ca lucram cu niste oameni corecti iar cand vor vrea sa plece de la echipa vor spune clar. 

Nu obligam pe nimeni sa plece dar nici sa ramana. Ne dorim sa pastram lotul dar daca jucatoarele nu se regasesc atunci vom cauta solutii in alte parti”, a precizat vicepresedintele Handbal Club Dunarea Braila, Adrian Rindunica. 

In momentul de fata echipa noastra se afla pe locul II in Liga Nationala cu sanse reale de a obtine in acest an cea mai mare performanta a clubului. Echipa se afla  in obiectiv, locurile 1-4 iar cu sprijinul financiar al Consiliului Judetean Braila si al Primariei Braila ne dorim ca si la anul sa avem acelasi obiectiv.

Comentarii

comentariu

About the Author