Published On: lun, Feb 19th, 2018

HC Dunarea Braila in Sferturile Cupei Romaniei/ Alina Vatu si Adriana Medvedova cele mai bune in meciul de sambata/Dunarea Braila-Magura Cisnadie 28-23

Sambata dimineata, in sala „Danubius” a avut loc meciul din cadrul optimilor Cupei Romaniei la handbal feminin. Echipa gazda a intalnit Magura Cisnadie, locul 4 in Liga Florilor, care in turul campionatului, la Cisnadie a castigat, scor 21-14 in fata echipei brailene.

Dunarencele au inceput bine meciul cand in minutul 8, tabela arata 5-0.O mica relaxare a facut ca Magura sa reintre in meci dar scorul in favoarea echipei noastre nu a fost pus in pericol in nici un moment, 10-7 in minutul 20. Pana la pauza diferenta s-a marit, iar dupa 30 de minute de joc diferenta a ajuns la 7 goluri, scor 17-10 la pauza.
Repriza a doua a inceput sub semnul echilibrului, astfel ca in min 42 scorul era 22-14. Diferenta cea mai mare s-a inregistrat in minutul 19, 10 goluri, scor 25-15.
In ultimile 8 minute de joc, dupa ce la HC Dunarea au intrat in teren si rezervele, Magura Cisnadie a reusit sa reduca diferenta la doar 5 goluri, scor final 28-23.
Pentru HC Dunarea Braila au marcat, Alina Vatu, 11 goluri, asa cum ne-a obisuit cu evolutiile foarte bune, Dzyiana Ilyina 4 goluri, Shteriova 4 goluri, Catalina Preda 4 goluri (suplinire foarte buna a titularei Berescu, racita),Craiu2 goluri,Munteanu 2 goluri, Epureanu 1 gol.
Adriana Medvedova cu 14 interventii in poarta Dunarii Braila, a facut ca diferenta de scor sa nu fie pusa sub semnul intrebarii.
Urmeaza un meci foarte dificil in campionat in deplasare la Rm.Valcea, locul 3. In tur la Braila,valcencele au castigat, dar speram ca echipa de la Dunare sa revina acasa cu un rezultat favorabil.