Published On: lun, ian. 29th, 2018

VIDEO Pera este nemultumit de unele jucatoare / Victorie in ultima secunda cu Danubius Galati

Meci interzis cardiacilor, sambata seara in sala „Danubius” din Braila. HC Dunarea Braila a castigat in ultimile secunde partida cu CSU Danubius Galati, scor 20-19, printr-un gol marcat de catre Dzyiana Ilyina.

Asa cum era de asteptat partida a inceput intr-un echilibru normal, cu multe ratari din partea ambelor echipe.In ciuda celor 2 aruncari de la 7 metri ratate de catre HC Dunarea prin Alina Vatu, dar si datorita prestatiei bune a Adrianei Medvedova, intre buturile echipei gazda, prima repriza s-a incheiat cu o diferenta de 5 goluri in favoarea brailencelor, scor 12-7.

Repriza a doua a inceput excelent pentru HC Dunarea Braila, astfel ca in minutul 38 tabela de marcaj arata 17-10. Din acest moment a inceput „cosmarul” brailencelor care nu au mai reusit sa gaseasca calea catre gol pana in minutul 58, decat o singura data, scor 18-13 (minutul 45).

Interventiile miraculoase ale portaritei Elena Serban (Danubius Galati) dar si suturile nepregatite, lipsa de concentrare si de solutii in fata apararii galatene, au facut ca in minutul 58, echipa oaspete sa treaca in avantaj, scor 18-19.O mingie recuperata de apararea braileana duce la stabilirea egalitatii printr-un contraatac fructificat de extrema stanga braileana, Alina Vatu, scor 19-19.

Ultimul minut al partidei incepe cu HC Dunarea in atac care in 30 de secunde nu gaseste, inca o data, drumul catre gol si se vad puse in postura de a apara un rezultat de egalitate.Dupa time-outul galatean si cu 22 de secunde inca de jucat, Danubius Galati, in amenintare de joc pasiv (greseli ale arbitrilor pe toata durata partidei in defavoarea ambelor echipe) reuseste sa arunce la poarta din extrema stanga, mingea loveste bara portii brailene, recupereaza Irina Shutska(printre cele mai bune din teren) care paseaza Ilyinei si aceasta cu un sut imparabil de la 11 metri o invinge pe Serban si castiga mecul pentru HC Dunarea Braila.

Bucurie mare in tribune pentru victoria obtinuta, 3 puncte importante, dar semne de intrebare pentru ultimile 20 de minute ale acestei partide, in vederea urmatoarelor meciuri.

Pentru HC Dunarea Braila au marcat Alina Vatu 8 goluri (meci foarte bun, in ciuda ratarilor), Dzyiana Ilyina 5 (constanta remarcabila), Irina Shutska 4 ( excelent), Diana Munteanu 2 (in media echipei), Cristina Gheorghe 1 (aparitie surprinzatoare, dar scurta). De nerecunoscut Marija Shteriova, fara gol, slaba prestatie a extremei dreapta Ana-Maria Berescu. In continuare echipa se bazeaza pe prestatiile unui singur portar, Medvedova, o  prima repriza excelenta, o a doua repriza cu interventii mai putine, dar importante in economia jocului.

HC Dunarea Braila urca pe pozitia a opta in clasament cu 19 puncte, depasind pe CSM Roman, care va juca doua meciuri in aceasta saptamana, acasa cu CSM Bucuresti si in deplasare la Zalau, cu slabe sanse de a obtine vreun punct.

Gestul impresionant al galeriei care au cantat mai bine de 15 minute la inceputul partidei pentru ELENA GABRIELA VOICU, capitanul echipei brailene, fluturand steaguri cu numarul 16.

Urmeaza un meci foarte greu la Bistrita, saptamana viitoare, echipa cu care am pierdut in tur la Braila, 30-31.

La finalul partidei, antrenorul Pera s-a arata nemultumit de unele jucatoare, dar este increzator ca va castiga in deplasarea de la Bistrita.

sursa audio: probr.ro