Published On: lun, Ian 22nd, 2018

Simona Halep si-a egalat cea mai buna performanta la Australian Open / Romanca s-a calificat fara probleme in sferturile de finala

In aceasta dimineata, Simona Halep s-a calificat in sperturile de finala de la Australian Open, dupa o victorie fara emotii in fata niponei Naomi Osaka, scor final 6-3, 6-2. Dupa meciul maraton din turul al 3lea, care a durat aproape patru ore si meciul din optimi a inceput echilibat, cu nipona la conducerea ostilitatilor. Insa echilibrul s-a rupt in game-ul cu numarul sase din primul set, atunci cand japoneza a avut patru mingi de break, insa nu a putut concretiza niciuna. A fost momentul in care ea a cedat mental si a pierdut partida.

Imediat Halep a facut breakul pe fondul unor greseli mari ale adversarei, iar din acel moment numarul 1 WTA a dominat categoric disputa. Dupa ce a castigat primul set cu 6-3, Simona s-a distantat rapid in cel de-al doilea la 4-1 si a incheiat meciul dupa o ora si 19 minute.

Pentru Simona Halep va urma un duel care se anunta mult mai complicat, in sferturile de finala urmand a da peste invingatoarea partidei dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.