Published On: vin, Oct 6th, 2017

Simona Halep defileaza in China / Romanca a invins o alta rusoaica fara probleme si s-a calificat in semifinalele de la Beijing

Simona Halep a castigat categoric in fata unei alte rusoaice, la China Open. Dupa ce a umilit-o pe Sarapova, romanca a invins-o si pe Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-1. Simona s-a calificat, astfel, in premiera in semifinalele turneului de la Beijing. Astfel, romanca a facut inca un pas spre primul loc WTA.

Primul set a fost controlat in totalitate de Simona, careia nu i-a mai functionat primul serviciu, insa a surprins-o pe adversara cu un stil total ofensiv.

In ciuda celor 13 greseli nefortate, a castigat primul set in doar 35 de minute, set in care rusoaica nu si-a facut nici macar o data serviciul. In setul secund Halep n-a avut nicio emotie si a castigat mai lejer, scor 6-1, calificandu-se in premiera in semifinalele de la Beijing.

Totodata Halep si-a luat revansa dupa esecul de la Wuhan din septembrie, cand a pierdut in saisprezecimile turneului cu Kasatkina, scor 2-6, 1-6. Simona Halep ar putea sa o intalneasca pe Sorana Cirstea in semifinalele turneului, daca aceasta va trece de Jelena Ostapenko.

Simona Halep ar putea sa o intalneasca pe Sorana Cirstea in semifinalele turneului, daca aceasta va trece de Jelena Ostapenko.