Published On: joi, Oct 5th, 2017

Romancele defileaza in China / Sorana Cirstea a obtinut o victorie uriasa impotriva numarului 4 mondial

O noua victorie de senzație a unei tenismene romane la Beijing! Sorana Cirstea, locul 44 WTA, a invins-o pe Karolina Pliskova, locul 4 WTA, in turul III la Beijing, scor 6-1, 7-5. In sferturi, romanca va juca impotriva caştigatoarea meciului Peng – Ostapenko.

Romanca a jucat perfect in primul set. Sorana a fost sigura pe ea, chiar daca in primul game cehoaica a facut break. Ulterior, Cirstea a castigat fiecare game, trei pe serviciul advers, si a controlat schimburile.

In setul doi, Sorana a inceput greu si Pliskova a condus cu 3-0. Ulterior, romanca a revenit incredibil, iar la 4-5 a salvat trei mingi de set. In final, la scorul de 5-5, Cirstea a facut break si a servit cu succes, castigand meciul, anunta gsp.ro.

Sorana Cirstea s-ar putea duela in semifinale cu Simona Halep, cele doua jucatoare fiind pe aceeasi parte de tablou.