Published On: lun, Aug 7th, 2017

Inceput cu stangul pentru Dacia Unirea Braila in noul sezon / Brailenii au fost invinsi de Poli Timisoara cu 3-2

Dupa un inceput echilibrat de joc, in care gazdele au avut prim-planul, Ioan Paul l-a accidentat serios pe Alin Ignea si a vazut direct rosu, pentru intrarea dura din postura de ultim aparator din minutul 15. Banateanul a ajuns la spital, dar echipa sa a avut cateva minute magice, inscriind de trei ori prin Badauta – 2, titularizat in locul lui Staicu, si Taub, care continua seria meciurilor solide pentru violeti. Cu un om mai putin, brailenii au revenit insa in joc, iar pana la pauza au redus din handicap prin Rosu, care a transformat o lovitura de pedeapsa. In partea secunda, acelasi Rosu a marcat inca o data, relansand partida. Banatenii, care mai puteau inscrie si ei pe contraatac, si-au aparat pana la urma cu dintii avantajul, reusind o victorie foarte importanta pe o caldura sufocanta. Succes muncit pentru trupa lui Bogdan Andone, 3-2, care etapa viitoare va intalni pe teren propriu FC Arges, pe cand formatia de la malul Dunarii va infrunta in deplasare nou promovata Miroslava, care a pierdut in prima etapa cu scorul de 2-1 impotriva lui ASA Targu Mures.

Dacia Unirea: Bg. Olaru – Gab. Nită, L. Ivan, Lazăr, Stănciulescu – C. Mihai (min. 46 P. Cublesan), Covaciu, P. Ioan, C. Rosu, M. Dima (min. 35 Rosoagă), Ol. Bucur (min. 79 Ciucureanu). Antrenor: Alin Panzaru

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Mera, Bilia, Taub – I. Plămadă (min. 63 Ghinescu), Krausz (min. 86 Coadă), A. Ignea (min. 18 M. Stancu), C. Predescu, Sorescu – Bădăută. Antrenor: Bogdan Andone