Published On: joi, Aug 31st, 2017

Dunarea Braila este pregatita pentru noul sezon / Brailencele au zdrobit Steaua in meciul de prezentare

hc_dunarea_braila_2017_2018_toata_echipa_infobrailaIeri, HC Dunarea Braila si-a prezentat in fata a aproximativ 1000 de suporteri, noua echipa cu care isi doreste pastrarea titlului de vicecampioana in noul sezon. Formatia antrenata de Florentin Pera le-a oferit un spectacol de gala celor prezenti in sala. La finalul celor 60 de minute Braila a castigat la o diferenta de 21 de goluri meciul disputat impotriva Stelei Bucuresti, scor 40-19.

Meciul a fost la discretia brailencelor inca din primele minute, desprinzandu-se in minutul 8 la 6-0. In prima repriza Pera a folosit prima echipa, motiv pentru are diferenta de valoare dintre cele doua echipe a fost foarte mare. Dupa primele 30 de minute, Dunarea Braila conducea cu 26-7.

In partea a doua, antrenorul formatiei brailene si-a permis sa foloseasca mai multe jucatoare tinere provenite de la LPS Braila, iar jocul s-a mai echilibrat. Totusi, chiar daca Florentin Pera a testat mai multe junioare, diferenta dintre cele doua formatii s-a pastrat constant la peste 15 goluri. Mai mult, pana la finalul jocului Braila s-a distantat chiar la 21 de goluri, acesta diferenta pastrandu-se si la finalul jocului.

Pentru HC Dunarea Braila au marcat: Oana Cirstea – 5 goluri, Diana Axinte -8, Diana Drutu Munteanu -2, Iryna Shutska Burtea -1, Cristina Gheorghe -4, Gabriella Szucs -3, Anamaria Horobet Berescu -5, Anca Ciuclaru -2, Catalina Preda -5, Cristina Nan -3, Stefania Epureanu -2. Au mai jucat: Elena Voicu, Lacramioara Stan si Adriana Medvedova – portari si Iasmina Ichim. Nu au jucat in acest meci, fiind accidentate, Alina Czeczi Vatu, Marija Shteriova si Dzyiana Ilyna. Antrenor principal: Florentin Pera. Antrenori secunzi: Claudiu Radu si Madalin Castalov. Preparator fizic. Mihail Dumitru

De la Steaua Bucuresti cele mai multe goluri au fost marcate de carasol si Vicentiu, ambele cu cate 5 goluri marcate.

Dunarea Braila va debuta in noul sezon in deplasare, la Danubius Galati. Meciul va avea loc in Sala Dunarea din Galati, miercuri, 6 septembrie, de la ora 18.00.