Published On: lun, Aug 21st, 2017

Dacia Unirea Braila a trecut la pas de juniorii de la Foresta Suceava

Sambata, in etapa cu numarul III din Liga a II-a de fotbal, Foresta Suceava a evoluat din nou cu juniorii pregatiti de antrenorul Florin Cristescu, intr-un meci pierdut cu 1 – 9 pe terenul Daciei Unirea Braila. In fata unei echipe experimentate, tinerii fotbalisti sucevenii au rezistat 31 de minute fara sa primeasca gol, timp in care portarul Forestei, Balba, s-a evidentiat prin sase interventii salvatoare numai din faze de unul la unul cu atacantii adversi. Gazdele au deschis scorul dintr-o lovitura libera de la 18 metri, iar dupa 11 minute de joc, sucevenii au reusit egalarea si primul gol din acest sezon, la capatul unei actiuni de contraatac, la care Tacu i-a pasat lui Horoama, iar acesta din urma l-a invins pe portarul Brailei. La pauza a fost 2 – 1 pentru gazde, dupa un gol marcat in prelungiri, tot din lovitura libera.

Repriza secunda avea sa fie un galop de sanatate pentru echipa gazda, care a reusit nu mai putin de 7 goluri in minutele 52, 57, 60, 71, 74, 77 si 83, scor final 9 – 1 pentru Dacia Unirea Braila, care a reusit prima victorie din acest sezon.

Dacia Unirea Braila: Olaru – Nita, Ivan, Stanciulescu, M. George – Rosoaga, Frunza (min. 59 Ed. Oprea), Covaciu, Ciucureanu (min. 55 M. Dima), Cublesan (min. 75 G. Puia) – C. Rosu.

Foresta Suceava: Bilba – Coltuneac, Tacu, Bolocan, Negrea, Bosinceanu (min. 89 Sorodoc), Buterchi, Rata, Tavaluc (min. 87 Buliga), Coroama – Scutariu (min. 82 Onut).