Published On: mar, Iun 6th, 2017

Simona Halep la trei victorii distanta de primul titlu de grand slam si locul 1 mondial

Simona Halep (Romania, 4 WTA) a infruntat-o ieri pe Carla Suarez Navarro (Spania, 23 WTA), in optimile turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Halep a castigat fara emotii intr-o ora de joc, scor 6-1,6-1. Aceasta victorie a fost prima pentru romanca in fata iberii pe zgura.

A patra jucatoare a lumii a avut un nou inceput entuziasmant de meci, la fel ca in partida anterioara, jucata cu Daria Kasatkina. Ea a condus cu 5-0, apoi si-a adjudecat primul act cu 6-1, in 27 de minute. Halep a inceput bine si setul doi si a castigat pe serviciul adversarei, insa nu a reusit sa isi consolideze break-ul, iar jucatoarea spaniola a egalat. Pana la final, insa, Halep nu a mai cedat nici macar un game si s-a impus din nou la unu, la prima minge de meci.

De-a lungul intalnirii, Halep a comis doua duble greseli, iar la serviciu a avut procentaje de reusita de 68% cu prima minge si 42% cea de-a doua. Ea a reusit sase break-uri si si-a cedat serviciul doar o data.

A fost a 12-a intalnire dintre cele doua jucatoare, iar Halep a ajuns la sapte victorii si cinci infrangeri in fata ibericei.

In sferturile de finala, Halep o va intalni pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 6 WTA si cap de serie numarul 5. Halep a pierdut ultima partida impotiva acestia in finala turneului de la Roma.

Prezenta in sferturile competitiei feminine de simplu de la Roland Garros este recompensata cu un cec in valoare de 300.000 de euro si 430 de puncte in ierarhia mondiala.

Daca Simona Halep ca castiga turneul de la Roland Garros va deveni in premiera numarul 1 mondial in clasamentul WTA. Cea mai buna performanta a Simonei la Roland Garros este finala jucata in 2014, pe care a pierdut-o in fata rusoaicei Maria Sarapova, in trei seturi.