Published On: lun, Apr 24th, 2017

Dacia Unirea Braila a pierdut la scor de neprezentare pe terenul Metalului Resita

In acest weekend Dacia Unirea Braila a bifat unul dintre cele mai modeste din acest sezon si a pierdut la scor de neprezentare, impotriva formatiei Metalul Resita. Inaintea meciului Braila era marea favorita in contextul in care formatia antrenata de Alin Panzare venea dupa trei victorii consecutive si infrunta o echipa de pe un loc retrogradabil. Totusi realitatea din teren a fost alta. Jucatorii Brailei au intrat relaxat pe teren si dupa o prima jumatate de repriza in care s-a practicat un joc de tatonare, gazdele au dechis scorul la prima ocazie de gol a meciului. In minutul 26, Buduroi a patruns in careul brailean, a centrat in fata portii, iar Alin Patrascu a sutat plasat, in stanga lui Popa, deschizand scorul. Replica brailenilor a venit la faza urmatoare, dar Puscasu nu a putut relua in poarta centrarea foartea buna a lui Neagu. Pana ala finalul primei parti nu s-a mai intamplat nimic notabil.

Partea a doua a inceput in acelasi stil, un joc inchis, fara ocazii. Totusi, in minutul 64 acelasti Alin Patrascu a reusit dubla din lovitura libera, dupa o eroare a portarului Brailei, Popa. Pana la ultimul fluier al centralului, elevii lui Panzaru au mai ratat o ocazie buna de gol, prin Nita care nu a reusit sa-l invinga pe portarul gazdelor dintr-o situatie foarte buna, iar cum in fotbal ocaziile se razbuna, in penultimul minut de joc al meciului, gazdele au beneficiat de un corner, Constantin Dima a centrat in fata portii, iar Alexandru Radu a stabilit scorul final, 3-0, pentru Metalul Resita.

“Dupa cum am jucat in acest meci nici nu meritam mai mult. Ne-au dat cu terenul in cap. Suprafata de joc a fost grea, este adevarat, dar si ei au jucat tot  in aceleasi conditii, nu am avut determinare, ambitie, nimic. Puteam reveni in joc daca Puscasu ar fi egalat, dar pe ansamblu consider ca la capitolul determinare s-a pierdut acesta partida”, a declarat imediat dupa meci antrenorul Alin Panzaru.

Metalul Resita: Botas – Dananae, Cr. Munteanu, C-tin. Dima, Val. Lupu – Al. Radu – Oct. Vasile (min. 74 Al. Dan), Bortoneanu, Alin Patrascu (min. 80 Fl. Pirvu), Dr. Matei – Buduroi (min. 63 Dina). Antrenor: Mihai Stoica

Dacia Unirea Braila: Alb. Popa – Gab. Nita, L. Ivan, Ghiocel, Stanciulescu – C. Necoara, Raz. Adascalitei, Moglan (min. 46 Rosoaga), C. Neagu – C. Rosu (min. 76 D. Oprea), A. Puscasu (min. 74 Puia). Antrenor: Alin Panzaru

Chiar si cu aceasta infrangere in fata celor de la Metalul Resita, brailenii raman pe locul 8, cu 40 de puncte, dupa 30 de etape. In etapa urmatoare, Dacia Unirea Braila va intalni pe teren propriu pe CS Mioveni, miercuri, 26 aprilie, de la ora 17.00.