Published On: mar, Mar 21st, 2017

Performanta superba pentru boxul romanesc / Braileanul Robert Jitaru este noul campion european

jitaru_campion_infobrailaPugilistul Robert Jitaru s-a impus, marti, scor 3-2 la puncte, in disputa cu Peter McGrail si a castigat medalia de aur la categoria 56 kg, in cadrul Campionatelor Europene Under 22 de la Braila.

Robert Jitaru s-a impus la capatul unui meci extrem de echilibrat. Jitaru a reusit sa acumuleze punctele in prima si a treia repriza, in care care a fost mult mai agresiv decat adversarul sau. Runda secunda i-a apartinut sportivului englez, dar scorul final a fost 3-2 pentru pugilistul roman.

In sferturile de finala ale categoriei 56 kg, braileanul Robert Jitaru a reusit sa obtina o victorie clara in meciul cu albanezul Krenar Zeneli, 5-0.

In penultimul act, Robert Jitaru l-a invins pe slovacul Viliam Tanko. Slovacul castigase in sferturi, decizie 4-1, meciul cu Nandor Csoka din Ungaria.