Published On: mie, Mar 1st, 2017

HC Dunarea Braila ii acuza pe arbitrii de la derby-ul cu HC Zalau de viciere de rezultat

In urma prestatiei arbitrilor Harabagiu/Stanescu in partida pe care echipa noastra a disputat-o duminica cu HC Zalau, in care Dunarea Braila a fost clar defavorizata, clubul nostru a inaintat catre Federatia Romana de Handbal o adresa in care solicita sa se faca o analiza video asupra modului in care acestia au arbitrat.

“HANDBAL CLUB DUNAREA BRAILA prin prezenta va roaga sa analizati inregistrarile video privind prestatia cuplului de arbitri R.Harabagiu /S.Stanescu in meciul din etapa a 19-a al Ligii Nationale de Handbal Feminin contra echipei HC ZALAU.

Motivam prezenta  solicitare deoarece se poate observa arbitrajul defavorabil, vadit intentionat, care dupa parerea noastra a influentat in mod direct rezultatul meciului. Consideram ca echipa Dunarea Braila a fost privata de obtinerea unui rezultat pozitiv. Dorim sa aflam pozitia dumneavoastra privind aceasta sesizare si va rugam respectuos sa luati masurile disciplinare care se impun conform Regulamentelor FRH”, se arata in adresa inaintata catre FRH.

Dragos Chirita, directorul executiv al clubului brailean, a spus toata lumea care a urmarit meciul a vazut ca rezultatul final a fost influentat de cei doi arbitri.

“Toata lumea care a urmarit acest meci la televizor a vazut cum brigada de arbitri a influentat rezultatul partidei. Cei doi au aplicat regulamentul in mod diferit la acelasi gen de faza si au ajutat in mod evident Zalaul sa castige. Am inaintat un memoriu la FRH prin care solicitam forului de la Bucuresti sa nu-i mai delege pe Harabagiu si Stanescu la meciurile noastre nici in acest campionat nici in cel care va urma. Am reclamat calitatea arbitrajului, iar de aceeasi parere cu noi a fost si observatorul  delegat de Federatia Romana de Handbal la acest meci, clujeanul Cristian Potora. Imediat dupa ce au fost facute delegarile, printr-un memoriu, le-am adus argumente celor de la FRH ca sa-i schimbe pe cei doi cu alti arbitri. Le-am explicat ca este un meci derby care poate decide vicecampioana acestei editii de campionat si ca sunt suspiciuni privind modul in care Harabagiu si Stanescu vor trata acest joc, insa toate incercarile noastre au fost sortite esecului, ni s-a spus ca nu exista argumente clare pentru recuzarea lor“, a spus Dragos Chirita.

Comentarii

comentariu

About the Author