Published On: joi, Noi 10th, 2016

Prima victima a Curtii de Conturi / HC Dunarea Braila a fost umilita pe terenul Universitatii Cluj

Pentru HC Dunarea Braila se anunta o perioada grea. Dupa semiesecul inregistrat etapa trecuta in fata propriilor suporteri, in compania formatiei SCM Craiova, brailencele au fost umilite de o echipa care se lupta pentru evitarea retrogradarii, “U” Cluj. Daca in meciul de acasa, elevele lui Buceschi au fost impinse de la spate de publicul efervescent si au reusit sa obtina, pe final, o remiza, in deplasarea de la Cluj lispa publicului s-a vazut din plin, iar HC Dunarea a inregistrat prima infrangere din acest sezon. Clujencele veneau dupa patru infrangeri consecutive, iar victoria parea la indemana oaspetelor, dar realitatea din teren a fost alta, gazdele umilind liderul la zi al campionatului, cu 30-18. Problemele din afara terenului “si-au aratat aratat coltii”, iar brailencele au intrat pe teren lipsite de motivatie.

Braila a inceput slab partida, asa cum s-a intamplat si in ultimele partide, iar in minutul 5, gazdele conduceau cu 4-1, iar diferenta a continuat sa creasca, intrucat pentru Braila a urmat o perioada de 6 minute fara gol marcat. In minutul 11 scorul era deja 8-2. Dupa incepul dezastruos Braila a dat semne de viata si a reusit sa reduca diferenta la 4 goluri, iar Krnic a avut sansa sa marcheza de la sapte metri pentru 9-6, dar a ratat. Dupa aceasta ratare brailencele au reintrat in pasa neagra, iar gazdele au refacut diferenta de 6 goluri, in minutul 21 conducand cu 12-6. Pana la finalul primei parti, ecartul dintre cele doua formatii s-a mentinut constant la 5-6 goluri, intrandu-se la vestiare cu scorul de 14-9.

Scorul de pe tabela de marcaj nu era o mare surpriza, intrucat se cunosteaca faptul ca HC Dunarea Braila atinge cel mai ridicat nivel al jocului in partea a doua. Totusi, ceea ce a urmat nu anticipase nimeni. Gazdele au luat cu asalt poarta Brailei inca din primele minute ale partii a doua si au marcat rapid de doua ori, 16-9. Braila a reusit sa inscrie abia in minutul 36 pentru 16-10. Totusi, in acest meci atat compartimentul defensiv, cat si cel ofensiv nu au functionat, iar diferenta dintre cele dupa formatii a continuat sa creasca in favoarea gazdelor, in minutul 41 tabela de marcaj aratand 20-11. Lipsa de inspiratie in atac a continuat, brailencele luand-o la tinta pe portarita gazdelor, iar in minutul 53 Bokric a marcat pentru un neverosimil 28-15. Cristina Gheorghe si Mihaela Obedeanu au marcat pentru Dunarea Braila si au redus din handicap,  dar ultimul fluier al arbitrului a consemnat o infrangere rusinoasa pentru liderul Ligii Nationale inaintea etapei a X-a.

Pentru Braila urmeaza primul meci din turul III al Cupei EHF, de pe propriul teren, in compania norvegiencelor de la Byasen Trondheim. Sa speram ca acest soc le va trezi pe elevele lui Buceschi, iar in acest meci vor avea determinarea pe care au aratat-o si in partida castigata impotriva campioanei Europei, CSM Bucuresti.

Amintim ca la sfarsitul saptamanii trecute, primarul Marian Dragomir a anuntat, in cadrul unei conferinte de presa, ca inspectorii Curtii de Conturi sustin ca municipalitatea nu a finantat legal sportul brailean, cerand totodata recuperarea banilor ajunsi la echipe precum HC Dunarea (handbal), CF Braila (fotbal) sau Cuza Sport (baschet).

Dunarea Braila: Aneta Udristioiu -4 goluri, Natasa Krnic -3 (2 de la 7 m), Mihaela Obedeanu -2 (2 de la 7 m), Madalina Zamfirescu -2 (1 de la 7 m), Bianca Tiron -2, Alexandra Orsivschi -1, Cristina Gheorghe -1, Catalina Preda -1, Gabriella Szucs -1, Timeea Tatar -1. Au mai jucat: Elena Voicu, Lacramioara Stan si Andreea Lipara.

U Cluj: Florina Chintoan -8 goluri, Alla Sheiko -6 (6 de la 7 m), Cristina Laslo -3, Abigail Valean -3, Diana Puiu -3, Tamara Bokric -2, Alexandra Dindiligan -2, Andreea Tetean -1, Laura Popa -1, Cristina Boian -1.