Published On: lun, Noi 28th, 2016

Campionatul s-a desfasurat in perioada 25-27 noiembrie, in Romania, la Clubul Sportiv „Dinamo” Bucuresti si au participat 21 de sportivi reprezentanti ai ministerelor de interne din Grecia, Cipru, Bulgaria si Romania.

Echipa Romaniei a fost formata din 7 sportivi ai M.A.I., 3 din cadrul Politiei Romane, 3 de la Academia de Politie „Alexandru Ioan Cuza” si unul de la Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta.

Printre cei care au avut rezultate remarcabile la acest concurs, care s-a desfasurat la prima editie, s-a numarat si un politist din cadrul Inspectoratului de Politie Judetean Braila.

Astfel, la probele 100 si 200 metri liber barbati, inspector de politie Angelo-George Belciugan a ocupat locul I. De asemenea, acesta a facut parte si din echipa României, care s-a clasat pe locul I la proba 4×50 metri liber si in clasamentul general. La final, organizatorii competitiei au oferit participantilor diplome, medalii si cupe.