Published On: lun, Oct 17th, 2016

Veste proasta pentru Braila Mall / Din ce motiv isi va pierde din clienti?

O veste buna pentru vecinii nostri galateni, dar nu la fel de buna pentru Braila Mall a fost anuntata la sfarsitul saptamanii trecute. Potrivit Primariei Galati, complexul comercial Shopping City Galati se extinde si va include opt sali de cinematograf, ceea ce va afecta Cinema City din Braila Mall, avand in vedere ca foarte multi galateni vin in Braila pentru a vedea un film la cinema.

Astazi, investitorii de la NEPI (New Europe Property Investment), respectiv grupul care detine Shopping City Galati, au depus actele pentru a obtine autorizatia de constructie pentru extinderea galeriilor. Primaria Municipiului Galati sprijina un proiect de anvergura derulat de Shopping City Galati legat de extinderea cu noi suprafete comerciale si spatii de divertisment. Asta va insemna pentru comunitatea noastra peste 400 de locuri de munca. Investitia se va ridica la aproximativ 30 de milioane de euro, iar punctul de atractie va fi un cinematograf multiplex (8 sali), dupa care galatenii tanjesc de multa vreme. Modernizarea va include completarea ofertei de branduri si servicii, cat si inaugurarea unor noi zone de divertisment”, a informat Primaria. Conform aceleiasi surse, lucrarile de modernizare si extindere vor incepe in luna noiembrie si se vor incheia la sfarsitul anului viitor.

Primarul Ionut Pucheanu e incantat de noua investitie a celor de la NEPI. “Asa cum am spus in nenumarate randuri, investitorii care isi propun sa dezvolte in orasul nostru proiecte vor gasi intotdeauna sprijin din partea mea si, implicit, a Primariei Municipiului Galati. Crearea de locuri de munca in Galati va reprezenta intotdeauna o prioritate pentru mine”, a declarat edilul-sef.

Shopping City Galati este detinut de fondul de investitii sud-african New Europe Property Investment (NEPI) si este situat pe bulevardul George Cosbuc.

Comentarii

comentariu

About the Author