Published On: lun, Oct 3rd, 2016

Seria neagra pentru Dacia Unirea Braila continua / Patru infrangeri in ultimele patru partide

Dacia a inregistrat cea de-a patra infrangere consecutiva, in fata formatiei Academica Clinceni, scor 3-1. Dupa aceasta infrangere formatia braileana a cazut din prima jumatate a clasamentului Ligii a II-a si a ajuns pe locul 11. Jocul brailenilor a suferit din nou, formatia gazda punand stapanire pe joc inca din primele minute. Prima ocazie periculoasa a apartinut gazdelor, Coman reluand, in minutul 11, cu capul o centrare foarte buna primita de la Stefan. Replica elevilor lui Alin Panzaru a venit in minutul 14, cand Adascalitei a tras de la 18 metri usor lateral stanga putin peste poarta. Chiar daca jocul brailenilor nu a fost cel mai bun, le-au tinut piept gazdelor pana la finalul primei reprize, cand presiunea gazdelor a avut sorti de izbanda si au deschis scorul in minutul 44 dupa o lovitura libera, din apropierea liniei de margine. Predescu a aruncat mingea in careul oaspetilor, unde Marian Marin s-a desprins din marcaj si a reluat cu talpa, din 6 metri, in stanga portarului Garlea, care nu a avut nici o reactie. 1-0 pentru Academica dupa primele 45 de minute ale meciului.

Repriza a doua a continuat la fel de prost, cum s-a terminat prima parte pentru Dacia Unirea, iar in secunda 15 gazdele si-au marit avantajul prin Antohi. Replica brailenilor a venit in minutul 53 cand Necoara a executat o lovitura libera de la 25 de metri lateral dreapta, mingea s-a lovit in careul mic de Adascalitei si ilfovenii au scapat cu fata curata. Dupa o ocazie ratata de Venter in minutu 62, care a patruns furibund pe partea dreapta a careu si si a sutat imprecis, mult peste poarta aparata de Garlea, a venit si golul 3 al gazdelor. In minutul 66 Florin Stefan a preluat o minge in partea dreapta a atacului gazdelor si a patruns spre careul brailenilor, centreaza in fata portii, Antohi nu ajunge, dar Venter si-a reglat tirul si a marcat din 8 metri cu un sut plasat, pe sub Garlea, 3-0 pentru Academica Clinceni.

Dacia Unirea a reusit sa inscrie golul de onoare la ultima faza a meciului, prin Enciu, si astfel a inregistrat ce-a de a patra infrangere consecutiva.

Academica Clinceni: Fl. Matache – Butean, M. Marin, R. Crisan, Cip. Perju – Venter, Ad. Udrea, C. Predescu (min. 81 Cocirla), Fl. Stefan (min. 67 C. Gheorghe) – Antohi, M. Coman (min. 77 Lemnaru). Antrenor: John Ene

Dacia Unirea Braila: Garlea – Gab. Nita, L. Ivan, Ghiocel, Necoara (min. 65 Stanciulescu) – C. Rosu (min. 46 M. Enciu), Petean, R. Adascalitei, C. Neagu – Frunza, Al. Musca (min. 65 D. Oprea). Antrenor: Alin Pânzaru

Miercuri, 5 octombrie, Dacia Unirea va juca in Cupa Romaniei la Stiinta Miroslava iar sambata, va evolua in campionat, pe Municipal in compania echipei Metalul Resita.