Published On: Soare, Oct 16th, 2016

HC Dunarea Braila si-a asigurat calificarea in turul III al Cupei EHF, dupa o victorie la 12 goluri obtinuta in deplasare

Dunarea Braila si-a asigurat in mare proportie calificarea in turul 3 preliminar al Cupei EHF, dupa ce a castigat cu 27-15 (11-10) mansa tur cu HC Gomel (Belarus), desfasurata in deplasare. Echipa lui Costica Buceschi a controlat intreaga partida, dar desprinderea a venit dupa pauza. Dupa 11-10 la pauza, liderul Ligii Nationale a primit doar 5 goluri in partea secunda, marcand in schimb de 16 ori. Partida retur se desfasoara peste o saptamana, in Romania.

Tot in turul 2 al Cupei EHF, Corona Brasov a pierdut in deplasare cu Bietigheim (Germania), scor 37-24, dupa ce la pauza scorul a fost 17-13. Returul se va juca la sfarsitul saptamanii viitoare la Brasov, dar e greu sa reprezentanta Romaniei mai poate intoarce soarta calificarii in fata unei echipe in mare forma.