Published On: lun, Oct 24th, 2016

HC Dunarea Braila a ramas singura reprezentanta a Romaniei in Cupa EHF / Braila s-a calificat fara emotii, in fata propriilor suporteri

Duminica seara, HC Dunarea Braila s-a calificat fara emotii in turul III al Cupei EHF, in fata a peste 2000 de spectatori. Din nefericire celelalte reprezentate ale Romaniei nu au reusit aceeasi performanta. Astfel, Corona Brasov, CSM Roman si CSM Ploiesti au parasit competitia cu dubla infrangere. Braila nu a mai castigat la aceeasi diferenta ca in meciul tur, cand s-a impus la 12 goluri, scor 27-15, dar a facut spectacol pentru cei 2000 de spectatori, iar Costica Buceschi a rulat tot lotul avut la dispozitie. HC Dunarea Braila s-a impus cu 26-22(13-8) si asteapta sa-si afle adversarul din turul III, ultimul inaintea grupelor. Tragerea la sorti va avea loc marti, 25 octombrie.

Handbalistele de la Braila au intrat mai greu in meci, in ciuda faptului ca au condus cu 2-0. Dupa ce au marcat primele goluri ale partidei, brailencele si-au pierdut concentrarea, ceea ce le-a permis adversarelor din Belarus sa preia conducerea, conducand in minutul 8 cu 3-2. Mai mult, oaspetele au reusit sa se distanteze la 4-2, in minutul 11. Gomel a ramas la conducerea jocului pana in minutul 21, cand a fost in avantaj pe tabela de marcaj pentru ultima data, scor 8-7. Orsivschi a egalat la 8, iar in minutul 23 Tiron a readus Braila in avantaj. Pe finalul primei parti Braila s-a dezlantuit si a marcat de patru ori, fara sa primeasca vreun gol si a intrat la cabine cu 5 goluri avans, 13-8.

Dupa realuarea jocului, handbalistele din Belarus au marcat primul gol al reprizei a doua, dar replica brailencelor a venit imediat si au marcat de doua ori prin Tiron si Tatar, ducand scorul la 15-9. Dupa inceputul bun de repriza a urmat o perioada mai slaba pentru brailence, permitandu-i echipei oaspete sa se apropie la doar doua goluri, 15-13, in minutul 36. Dupa minutul 38, a urmat o noua perioada foarte buna de joc pentru brailence care au marcat de 6 ori, fara sa primeasca vreun gol, scor 22-14. Cu patru minute inainte de final s-a inregistrat cea mai mare diferenta intre cele doua echipe, cand elevele lui Buceschi au marcat pentru 25-16. In ultimele trei minute de joc HC Dunarea s-a relaxat si HC Gomel a marcat de cinci ori fara sa primeasca gol, insa victoria brailencelor nu mai putea fi periclitata.

HC Dunarea Braila: Gabriela Perianu -6 goluri (3 de la 7 m), Bianca Tiron -4, Timea Tatar -3, Mihaela Obedeanu -2 (ambele de la 7 m), Alexandra Orsivschi -2, Catalina Preda -2, Aneta Udristioiu -2, Cristina Gheorghe -1, Natasa Krnic -1, Andrea Lipara -1, Madalina Zamfirescu -1 si Ana-Maria Tanasie -1. Au mai jucat: Elena Voicu -16 interventii, Ana Maria Micu -o interventie, Stefania Epureanu si Anca Ciuclaru

HC Gomel: Dronova -6, Akhramenka -4, Artamonova -4, Golubeva -4 si Shamanouskaya -4.