Published On: joi, Oct 27th, 2016

Dacia Unirea Braila s-a calificat in optimile Cupei Romaniei, dupa ce a invins Concordia Chiajna in fata propriilor suporteri

Dacia Unirea Braila a reusit performanta de a se califica in optimile Cupei Romaniei, dupa ce a trecut in 16-zecimi de o echipa din Liga 1. Dacia Unirea a invins in fata propriilor suporteri pe Concordia Chiajna, scor 1-0, gol marcat de Cosmin Neagu, din lovitura de la 11 metri in minutul 31. Chiar daca brailenii au trecut printr-o perioada neagra, aceasta pare sa se fi terminat, avand in vedere ca in ultima etapa de campionat au invins ocupanta pozitiei a 2a, FC Brasov si acum au reusit calificarea in faza urmatoare a Cupei.

Brailenii au intrat montati in partida inca din primele minute si si-au dorit mai mult victoria si pentru a o putea dedicata principalului finantaror al echipei, Florin Cirligea, care a implinit varsta de 53 de ani, in ziua meciului. Elevii lui Alin Panzaru s-au instalat in jumatatea adversa de la inceputul partidei, iar in minutul 5, Necoara a batut o lovitura libera de la 30 de metri in lateral pentru Rosu, care a centrat in careul oaspetilor, dar fundasul acestora, Novacek, a respins cu capul in corner. In minutul 7, brailenii au avut o noua ocazie, dar Necoara a fost blocat in mijlocul careului advers de Mamele, dupa ce a fost servit perfect de Neagu. Dupa aceste doua situatii de gol ale gazdelor, prima ocazie cu adevarat periculoasa a apartinut oaspetilor in minutul 9. Adrian Cristea a intrat in careul brailenilor dupa ce a trecut usor de fundasi, dar centrarea sa a fost respinsa din fata portii de Necoara. Primul sut pe poarta al meciului a apartinut gazdelor. Neagu a sutat puternic de la marginea careului, dar Balgradean s-a aflat la post si a retinut fara probleme. Scorul a fost deschis in minutul 31 de Neagu, dintr-o lovitura de la 11 metri. Nita a primit o pasa foarte buna de la Petean, a intrat in careul Concordiei unde a fost faultat, iar centralul Iulian Dima a indicat punctul cu var. Cosmin Neagu l-a executat fara emotii, cu un sut la vinclu, pe Balgradean, iar Braila a deschis scorul. Pana la finalul primei reprize s-a practicat un joc de asteptare fara evenimente notabile.

Repriza a doua a inceput, cum s-a terminat si prima, cu Dacia in ofensiva. In minutul 49 Nita a fost aproape sa majoreze avantajul gazdelor, dar sutul acestuia a fost respins in fata de Balgradean, de unde Mamele a indepartat pericolul. Dupa inceputul bun de repriza, Concordia Chiajna s-a regrupat si au preluat fraiele partidei. In minutul 53, acelasi Adrian Cristea a pus in pericol poarta aparata de Olaru. Lovitura libera executata de acesta, de la 25 de metri a trecut la o palma de vinclul portii. Elevii lui Panzaru au reusit sa reechilibreze jocul, iar pana la finalul celor 90 de minute, singurul eveniment notabil a fost cartonasul rosu vazut de Constantinescu in minutul 86, pentru comulul de cartonase galbene. Chiar daca brailenii au avut un om in plus in ultimele faze ale meciului, acestia nu au fortat golul doi si s-au concentrat sa-si conserve avantajul, iar fluerul de final al centralului a consemnat o victorie mare obtinuta de Dacia Unirea Braila.

Dacia Unirea Braila: Bg. Olaru – Gab. Nita, L. Ivan, Ghiocel, Necoara – Olenic, Petean (M. Enciu 46′) – C. Rosu, Frunza (Stanciulescu 90+1′), C. Neagu (Rz. Adascalitei 89′) – Puscasu. Antrenor: Alin Panzaru

Concordia Chiajna: Balgradean – Feussi, Mamele, Koenders, Bolozan – Asanache, Novacek (N. Rosu 57′) – Buleica, Cr. Ciobanu, Ad. Cristea (M. Constantinescu 69′) – Ov. Marin (Serediuc 61′). Antrenor: Emil Sandoi