Published On: lun, Oct 10th, 2016

Dacia Unirea Braila a intrerupt seria neagra de 4 infrangeri consecutive / Dacia Unirea – Metalul Resita 2-1

Dupa calificarea cu emotii in 16-zecimile Cupei Romaniei obtinuta de Dacia Unirea Braila, in fata unei formatii din Liga a III-a, scor 3-1 dupa prelungiri, echipa antrenata de Alin Panzaru a reusit sa castige si in campionat, in fata propriilor suporteri, invingand chinuit Metalul Resita, cu scorul de 2-1. Aceasta victorie vine dupa ce brailenii avusese o serie neagra de patru partide pierdute consecutiv, in care marcase o singura data. Inceperea partidei a fost intarzita cu 15 minute, deoacere terenul a fost imbibat cu apa si a fost nevoie de interventia ISU Dunarea Braila pentru a scoate apa de pe pista de dirt-track cu o motopompa.

Meciul a inceput spectaculos cu doua goluri in primele 8 minute. Dacia a reusit sa deschida scorul prin Petean, care a marcat dupa o pasa perfecta primita de la Nita. Bucuria brailenilor a durat doar un minut, deoacere la faza urmatoare, oaspetii au reusit sa restabileasca egalitatea. Paduretu a sutat din 12-13 metri lateral dreapta, Garlea a respins mingea in fata, iar Buduroi a reluat in poarta de la 7 metri, neincomodat de nici un aparator al Brailei.

La un minut distanta, dupa ce au restabilit egalitatea, oaspetii au pus din nou in pericol poarta aparata de Garlea. Acelasi Paduretu, care a creat si primul gol, a executat periculos o lovitura libera de pe partea stanga, dar Ionescu nu a fost la fel de inspirat in fata portii ca si Buduroi. Meciul a continuat pe acelasi trend spectaculos, dar atacantii celor doua formatii nu au avut inspiratie in fata portii. Dacia a trecut in mai multe randuri pe langa preluarea avantajului pe tabela de marcaj, cea mai mare ocazie fiind ratata in minutul 26 de Cosmin Neagu, care a executat aproape perfect o lovitura libera din coltul careului de 16 metri, la coltul scurt, dar spre dezamagirea gazdelor mingea a lovit bara. Astfel, la pauza rezultatul a ramas 1-1, cel stabilit inca din minutul 8.

Brailenii au iesit de la cabine mult mai montati si au dominat clar partida, instalandu-se practic in jumatatea oaspetilor. Prima mare ocazie a celei de-a doua parti a venit in minutul 52 cand Frunza a centrat din lateral stanga, dar Neagu nu a reusit sa reia precis din 6 metri si a trimis pe langa poarta. Ocaziile brailenii au continuat si dupa mai multe interventii bune ale portarului oaspetilor, a venit si golul mult asteptat de braileni. In minutul 77 Cosmin Neagu a patruns in careu, dar a fost faultat de Stancu, iar arbitrul Emil Voicu din Bacau a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executata de capitanul brailenilor, Sorin Frunza, care l-a executat pe Kololo, 2-1 pentru Dacia Unirea. In ultimele minute Dacia a ramas in continuare la conducerea jocului, iar in minutul 88 Frunza i-a pasat in dreapta lui Costel Rosu, acesta a trimis mingea in centrul careului, dar Marco Enciu a alunecat in momentul sutului, fiind talonat de Bogdan Stancu. Dupa trei minute de prelungire centralul partidei a fluerat finalul meciului, consemnand astfel victoria brailenilor.

Dacia Unirea Braila: Garlea – Gab. Niţa, L. Ivan, Ghiocel, Stanciulescu – Olenic (min. 67 Puscasu) – Petean (min. 78 C. Rosu), D. Oprea, Frunza, C. Neagu (min. 80 Adascalitei)- M. Enciu. Antrenor: Alin Panzaru

Metalul Resita: Kololo – D. Matei (min. 79 E. Matei), Cr. Ionescu (min. 63 M. Ciobanu), Cioranu, Bg. Stancu – Ken Tassin (min. 63 Chira), Cl. Ştefan, Ghinga, Buduroi, R. Padureţu – Skraparas. Antrenor: Mihai Stoica