Published On: lun, Sep 12th, 2016

HC Dunarea Braila a inceput cu o victorie muncita in noul sezon al Ligii Nationale

HC Dunarea Braila a debutat, in acest weekend in noul sezon, al Ligii Natioanale de handbal cu o victorie muncita impotriva nou promovatei CSM Bistrita. Desi, este o nou promovata Bistrita nu s-a lasat usor in fata formatiei brailene, si dupa ce debutul partidei a fost condus de elevele lui Buceschi, jucatoarele nou promovatei s-au mobilizat si au preluat conducerea pe tabela de marcaj pentru prima data in minutul 20, conducand cu 9-8. In ciuda jocului bun practicat de gazde, presiunea si lipsa de experinta si-au spus cuvantul, iar la pauza HC Dunarea Braila a intrat la cabine cu un gol avans, 13-12.

In primele minute ale celei de-a doua reprize, echilibrul s-a mentinut, dar valoarea jucatoarelor brailence a facut diferenta si s-a rupt echilibrul. In minutul 45 problema echipei castigatoare era stabilita, HC Dunarea Braila avand un avans de 7 goluri, conducand cu 23-16. Pana la finalul partidei elevele lui Buceschi au ramas ca conducerea jocului, obtinand o victorie muncita, la 4 goluri diferenta, scor 30-26. In urmatoare etapa Braila va juca impotriva lui CSM Unirea Slobozia pe propriul teren. Meciul se va disputa pe 14 septembrie, de la ora 18:00.

Pentru HC Dunarea au marcat Zamfirescu 6 goluri, Tiron 4, Tatar 3, Parvut 3, Gheorghe 3, Lipara 3, Szucs 2, Orsivschi 2, Krnic 2, Perianu 1, Voicu 1, iar pentru CSM Bistrita au inscris Chirila 8 goluri, Paraschiv 5, Pristavita 4, Maior Pasca 2, Crap 2, Ratiu 2, Ivan 1, Cirstea 1, Preda 1.