Published On: lun, Sep 19th, 2016

Dacia Unirea Braila a inregistrat a doua infrangere a acestui sezon pe terenul liderului, Chindia Targoviste

In acest weekend Dacia Unirea Braila a inregistrat a doua infrangere din acest campionat, in epilogul etapi a VII-a din liga a 2-a. Formatia braileana s-a deplasat pe terenul liderului, Chindia Targoviste, iar la capatului unui meci frumos cu multe ocazii gazdele s-au impus cu 2-0. Jocul a fost unul frumos cu ocazii la ambele porti, dar din nou, ca si in deplasarile trecute, atacantii braileni nu au avut inspiratie in fata portii, iar defensiva si-a aratat din nou lacunele. Astfel, dupa o prima repriza echilibrata gazdele au deschis scorul in minutul 22 dupa o lovitura de colt. Cornerul a fost executat de Patru la coltul scurt, iar dupa o eroare de marcaj a defensivei brailene Honciu, a reluat cu capul din plonjon, de langa Adascalitei si a deschis scorul. Pana la finalul primei parti s-au mai ratat ocazii de ambele parti, dar scorul a ramas neschimbat.

In cea de-a doua repriza jocul a ramas echilibrat, iar scorul nu s-a modificat pana in minutul 89 cand gazdele si-au asigurat victoria reusind golul de 2-0. Meila a degajat lung in fata, Nisipeanu si Nita s-au luptat pentru minge, iar fundasul dreapta al Daciei Unirea a intins varful piciorului pentru a respinge, dar a trimis catre propria poarta, surprinzandu-l si pe portarul Garlea, iesit in intampinare. Mingea a cazut dincolo de linia portii, 2-0 pentru Chindia. Mai mult dupa ce si-au dat autogol, brailenii au ramas si in 10 oameni dupa ce Cosmin Neagu a vazut cartonasul rosu direct, pentru ca si-a lovit un adversar cu cotul.

Dupa sapte etape, Chindia Targoviste ramane lider, cu 18 puncte, iar Dacia Unirea Braila a ramas pe locul 7 cu 13 puncte. Etapa viitoare Dacia Unirea va intalni pe teren propriu pe CSM rm. Valcea, miercuri, 21 septembrie, de la ora 15.00.

Chindia Targoviste: Meila – Dr. Patru, Vatavu, C. Dinu, Martac – Parghel, Honciu, L. Mihai (Andr. Neagoe ’90+3), Rosciuga (Nisipeanu ’83) – Cherchez (Pencea ’87), Cr. Neguţ. Antrenor: Nicolae Croitoru

Dacia Unirea Braila: V. Garlea – Gab. Niţa, L. Ivan, C. Ghiocel (Olenic ’71), C. Stanciulescu – C. Roşu, R. Adascaliţei (P. Ioan ’83), A. Puşcaşu, C. Neagu – Al. Musca (D. Oprea ’62), M. Enciu. Antrenor: Alin Panzaru