Published On: lun, Aug 8th, 2016

Programul complet de Zilele Orasului / Evenimentele incep de maine cu un concurs de carting

In acest an Zilele Brailei vor fi pline, cu spectacole pentru toate categoriile de varsta. Daca in anii trecuti spectacole erau organizate doar in ultimele zile, pe 14, respectiv 15 august, in acest an evenimentele destinate zilei orasului vor incepe de maine, cu un concurs de carting in Parcul Monument.

11 – 15 august 2016 – Strada Mihai Eminescu

Targul National al Anticarilor si Buchinistilor

Marti, 9 august

Parcul Monument

17.00 – Concurs National de Carting

Miercuri, 10 august

Parcul Lacu Dulce

09.00 – Concurs National de Carting

Joi, 11 august

Parcul Monument – Rondou

11.00 – Teatru pentru copii – “In lumea povestilor”

18.30 – Teatru pentru copii – “Cei trei purcelusi”

17.30 – Festivalul National de dans Popular “Lina Chiralina” – Parada portului popular: Colegiul “E. Nicolau”-Bariera- C. Calarasilor- Faleza

Parcul  Zoo

18.00 – Teatru pentru copii – “Invatam, invatam…”- Scoala Populara de Arte “V. Lungu” Braila

Parcul „Caporal Musat”

18.30 – Teatru pentru copii – “Carabus in padurea cu povesti “ – Teatrul de Papusi “Carabus” Braila

Centrul National de Informare si Promovare Turistica

18.30 – Atelierele Cercetasilor Romaniei

Vidin – in rondou, vis a vis de Liceul Progresul

18.30 – Muzica populara -Liceul de Arte Braila, Ansamblul Dragasani si Ansamblul “Barsesti”

Faleza Dunarii

18.30 – Festivalul National “Lina Chiralina”

Obor – Parcul  Dinamo

19.00 – Spectacol de dans popular – Ansamblul de Cantece si Dansuri “Catalina” Iasi

Gradina Publica

19,30- Teatru pentru copii “Povestea iedutului rasfatat” – Teatrul “Anton Pann” Rimnicu Valcea

Vineri, 12 august

Parcul Monument – Rondou

09.00 – Cercetasii Romaniei – Vacanta in Ecobaza

09.00 – Concurs de sah “Micul sahist”

10.00 – Teatru pentru copii – Gradinita nr. 51 Braila

11.00 – “Sa invatam sa manuim papusi “

18.30 – Teatru pentru copii – “Povestea iedutului rasfatat” – Teatrul  “A. Pann” R. Valcea

20.30 – Caravana filmului romanesc „O poveste de dragoste, Lindenfeld”, regia Radu Gabrea

Gradina Publica

11.00 – Teatru pentru copii – “Veselia” Gradinita 49

18.00 – Muzica usoara – Scoala de Muzica Particulara Braila; Concert Orchestra Iosif Ivanovici

19.45 – Teatru pentru copii – “Sa invatam sa manuim papusi” – Asociatia Culturala ”Livada”

20.45 – Concert – “Jazz in the Garden” – Groovy Bastards si Alex Musat Trio

Parcul Monument – Oraselul Copiilor

17.00 – Teatru pentru copii – “In lumea povestilor”

Parcul  Zoo

18.00 – Teatru pentru copii “Vasilache si Marioara”

Faleza Dunarii

18.00 – Festivalul National de dans popular “Lina Chiralina”;

21.30 – Muzica traditionala – Comunitatea elena Braila si Ansamblul comunitatii rusilor lipoveni

Calea Galati – Parc

18.30 – Muzica populara – Ansamblul “Barsesti”

Piata Traian

18.30 – Tabara de pictura urbana “ProArte”

Obor – Parcul  Dinamo

18.30 – Teatru pentru copii “Padurea canta” – Teatrul de Papusi “Carabus” Braila

Vidin – in rondou, vis a vis de Liceul Progresul

19.00 – Muzica usoara – “Stelute Dunarene” Braila

20.00 – Dans popular – Ansamblul “Codruletul”

Centrul National de Informare si Promovare Turistica

20.00 – Spectacol – Asociatia “Pandora” Braila

Braila Mall

20.00 – Dans popular – Ansamblul “Samburesti” Olt

Duminica, 14 august

Parcul Monument – Rondou

09.00 – Cercetasii Romaniei – Club Braila – Vacanta in Ecobaza

11.00 – Teatru pentru copii “Prostia omeneasca” – Teatrul de Stat Constanta

18.00 –  Teatru pentru copii “Ladita Fermecata” – Teatrul  pentru copii si Tineret „Aschiuta” Pitesti

18.00 – Ateliere creative pentru copii „Povestile iei”: cusaturi traditionale, sticlarie, lemn – coordonator Corina Ciuraru

19.00 – Muzica usoara – Liceul de Arte “H. Darclee”; Spectacol de dans – Asociatia Lyl Motion Braila

20.30 – Caravana filmului romanesc – „Kyra Kyralina”, regia Dan Pita, dupa Panait Istrati, producator Vlad Paunescu.

Gradina Publica

09.00 – Spectacol de Muzica Populara sustinut de Marta Oprea si Nicoleta Ghelase

09.10 – Festivitate premiere – 50 de ani de casnicie

11.30 – Muzica de Fanfara – Asociatia “Pohar”

18.00 – Folk si poezie in foisor – Grupul „Generatii”

18.50 – Dans  popular traditional – Ansamblul Pandora Braila

Casa Memoriala  „P.S. Goanga”

10.00 – Expozitie foto “Braila ieri si azi”

Centrul National de Informare si Promovare Turistica

18.30 – Tabara de pictura urbana “ProArte”

Colegiul Tehnic „Edmond Nicolau”

10.00 – Festivitate de Premiere – Festivalul National de dans popular “Lina Chiralina”

Parcarea Braila Mall

10.30 – Parada Masinilor de Epoca – Traseul:  Parcare Braila Mall – Bariera – Cal. Calarasilor – Piata. Traian – Calea Galati – B-dul Dorobantilor  – Str. Republicii (Piata Mare) – Str. Grivita – Calea Galati – Cartier Vidin (Stadionul Progresul) – Str. Industriei – B-dul Dorobantilor – Piata. Mare – Str. Grivita – Calea Calarasilor – Parcarea Primariei

Duminica, 14 august

 Parcul Monument – Oraselul Copiilor

17.00 – Teatru pentru copii – „In lumea povestilor” – Liceul de Arte „H. Darclee”

Parcul Zoo

18.00 – Teatru pentru copii „Povestea iedutului rasfatat” – Teatrul „A. Pann” Rm. Valcea

Braila Mall

18.30 – Muzica populara – Liceul de Arte “H. Darclee” Braila

19.10 – Teatru pentru copii – “ Invatam, invatam, invatam…” – Scoala Populara de Arte „V. Lungu”

19.40 – Teatru pentru copii – “Ursul pacalit de vulpe”- Teatrul de Papusi „Carabus”

Obor – Parcul  Dinamo

18.30 – Muzica populara – Ansamblul ”Ca pe Balta” – Comuna Tufesti

Parcul „Caporal Musat”

19.00 – Teatru pentru copii “Nunta lui Tandala” – Teatrul Republican Dramatic „B.P. Hasdeu” Cahul

Parcarea Primariei

19.00 – Demonstratii de indemanare auto cu masinile de epoca

Platou promenada Primarie

19.00 – Personaje pe picioroange, Clovni, Mickey Mouse si Minie, Tiger, Face painting

Faleza Dunarii

19.45 – Muzica populara Nicoleta Ghelase, Alina Popescu, Marta Oprea, Maria Ciocan

20.15 – Muzica traditionala – formatii din:  Turcia – Denizli, Bulgaria – Schumen

20.50 – MARGARETA CLIPA si MARIA DRAGOMIROIU

            SPECTACOL DE ARTIFICII

Luni, 15 august

Esplanada Dunarii

09.00 – Ziua Marinei – Parada navala, Exercitii navale, Competitia de canotci 10+1: Braila – Galati, Asociatia “Ivan Patzaichin – Mila 23”; Sosirea Zeului “Neptun”, Jocuri marinaresti

Parc Monument

09.00 – Cercetasii Romaniei – Centrul Local Braila – Vacanta in Ecobaza

10.00 – Muzica usoara si populara – Liceul de Arte “H. Darclee” Braila

11.30 – Concert de promenada – Muzica Militara a Garnizoanei Braila

18.00 – Ateliere creative pentru copii „Povestile iei”: cusaturi traditionale, sticlarie, lemn – coordonator Corina CIURARU

19.00 – Teatru pentru copii – “Nunta lui Tandala” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B.P. Hasdeu” Cahul

Centrul National de Informare si Promovare Turistica

13.30 – Festivitate de premiere – Tabara de pictura urbana “ProArte”, coordonator Catrinel Volcu

Gradina Publica

19.30 – Teatru pentru copii – “Ridichea uriasa” – Teatrul de Papusi „Carabus” Braila

Platou promenada Primarie

19.00 – Personaje pe picioroange, Fachiri, Face painting, Clovni, Michey Mouse si Minie, Tiger

Faleza Dunarii

20.40 – DJ PROJECT

            CARLA’S DREAMS

            SPECTACOL DE LASERE

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author