Published On: lun, Aug 29th, 2016

Dacia Unirea Braila a castigat la scor in fata propriilor suporteri

Sambata, 27 august, Dacia Unirea Braila a castigat categorit partida desfasurata in compania ASU Poli Timisoare scor 4-1(Neagu C. 42’, 54’, Musca A.  57’, Puscasu A.  59’ – Blanaru S. 25’). Dupa infrangerea rusinoasa suferita in fata echipei UTA Arad, scor 3-0, brailenii au inceput foarte motivat partida de acasa in fata Politehnicii si au luat cu asalt poarta adversa inca din debutul meciului. Contrar cursului jocului, timisorenii au deschis scorul in minutul 25 prin Blanaru, care a profitat de erorile in lant ale fundasilor braileni si l-a executat pe Mitrea. In ciuda golului marcat, cursul jocului nu s-a schimbat, jucatorii formatiei gazda continuand asaltul la poarta adversa. Eforturile brailenilor s-au concretizat in minutul 42 cand Neagu a reusit sa restabileasca egalitatea si scorul primei reprize.

Jucatorii braileni au iesit mult mai montati de la vestiare si au reusit sa ii linisteasca pe cei peste 1000 de suporteri veniti la meci cu trei goluri in doar 15 minute. Dupa inceputul reprizei a doua gazdele s-au napustit in atac, iar dupa o interventie in extremis a portarului timisorean la sutul lui Neaga din minutul 47, acesta nu mai rateaza tinta si in minutul 54 cand reuseste dubla. Forcing-ul brailean continua si pana in minutul 60 gazdele s-au desprins la 3 goluri, dupa golurile marcate de Musca(57’) si Puscasu(59’) stabilindu-se rezultatul final. Dupa inceputul foarte bun de repriza elevii lui Alin Panzaru au redus turatia motoarelor si nu au mai inscris pana la finalul celor 90 de minute, in ciuda ocaziilor ratate de Puscasu, Rosu, Enciu si Musca.

La finalul partidei antrenorul formatiei brailene s-a declarat multumit de rezultat si de faptul ca elevii sai au reusit sa intoarca scorul, dar a mai adaugat ca mai este mult de munca in compartimentul defensiv, care continua sa faca greseli.

Dacia Unirea: Olaru (min. 23: C. Mitrea) – G. Nita, Olenic, Ghiocel, Stanciulescu – Petean (min. 71: Enciu) – Rosu, D. Oprea, Puscasu, Neagu (min. 68: Adascalitei) – Musca.

Antrenor: Alin Panzaru

ASU Politehnica Timisoara: A. Constantinescu – Stefanovici (min. 64: Motreanu), Telescu, Galan, Taub – Bilia, D. Constantinescu, Birau, Tugui (min. 46 Danaricu) – P. Nita (min. 74: Vucea), Blanaru.

Antrenor: Sorin Brindescu.