Published On: lun, Iul 4th, 2016

Romania vicecampioana mondiala universitara / Patru jucatoare de la HC Dunarea Braila au fost stalpii echipei

Sambata, s-a desfasurat finala campionatului Mondial Universitar de handbal feminin, care a avut loc la Malaga. Selectionata Romaniei nu a mai putut repete performanta din grupe cand a reusit sa invinga echipa gazda, Spania, la limita, 20-19 si a pierdut cu scorul de 20-14.

Jucatoarele romance au condus doar in debutul partidei, cu 3-2, dupa care ibericele s-au mobilizat exemplar si au condus ostilitatile pana la finalul parditei. La pauza Spania a avut trei goluri avans, conducand cu 10-7. In repriza a doua, Romania a avut o perioada proasta, in care timp de noua minute nu a reusit sa marcheze vreun gol. De aceasta pasa proasta au stiut sa profite ibericele care s-au distantat la 8 lungimi de unda. In final Spania s-a a devenit campioana mondiala universitara, castigand cu 20-14.