Published On: mar, Iul 19th, 2016

HC Dunarea Braila va incepe noul sezon competitional in deplasare, pe terenul nou promovatei CSM Bistrita

Spre deosebire de sezonul trecut, cand Liga Nationala de handbal feminin s-a desfasurat in sistem play-off si play-out, in sezonul 2016-2017 s-a renuntat la acest sistem. Mai mult campionatul Romaniei a pierdut o echipa importanta, si anume sfert finalista Ligii Campionilor si vicecampioana Romaniei, HCM Baia Mare. Noul sezon va debuta pe 11 septembrie, iar formatia braileana va infrunta in deplasare nou promovata CSM Bistrita, echipa antrenata de Horatiu Pasca

Echipa din Bistrita s-a intarit in aceasta vara cu: Daniela Ratiu – 27 de ani, pivot, de la Corona Brasov, Irina Ivan – 24 de ani, inter stanga, U Alexandrion Cluj, Ana Maria Mazareanu – 21 de ani,  portar, U Alexandrion Cluj, Ana Marinela Gherman – 31 de ani, inter stanga, HCM Roman, Gabriela Mihalschi Preda – 24 de ani, inter stanga, HCM Baia Mare, Cristina Santamarean – 28 de ani, portar, HCM Ramnicu Valcea.

HC Dunarea Braila a avut o campanie de transferuri spectaculosa reusind sa transfere nu mai putin de 6 vicecampioane, de la HCM Baia Mare. Astfel la formatia de la malul Dunarii vor evolua in sezonul viitor: Gabriella Szucs, Timeea Tatar, Ana Maria Tanasie, Madalina Zamfirescu, Bianca Tiron si Gabriela Perianu de la HCM Baia Mare, Andreea Lipara (Dincu) de la HCM Roman, Catalina Preda si Natasa Krnici de la Magura Cisnadie. Au plecat de la HC Dunarea: Oana Apetrei, Carmen Gheorghe si Aneta Udristioiu – CSM Ploiesti, Ada Moldovan, Alina Czeczi si Alina Horjea la Magura Cisnadie, Nicoleta Esanu la Danubius Galati, Raluca Crap la HC Zalau.

Programul Ligii Nationale feminine (tur):

Etapa 1 – 11 septembrie

HC Buzau – Corona Brasov

HCM Rm. Valcea – U Cluj

Magura Cisnadie – SCM Craiova

CSM Bistrita – Dunarea Braila

Unirea Slobozia – HCM Roman

CSM Ploiesti – HC Zalau

CSM Bucuresti – Danubius Galati

 

Etapa a 2-a, 18 septembrie

HC Buzau – HCM Rm. Valcea

U Cluj – Magura Cisnadie

SCM Craiova – CSM Bistrita

Dunarea Braila – Unirea Slobozia

HCM Roman – CSM Ploiesti

Corona Brasov – Danubius Galati

HC Zalau – CSM Bucuresti

 

Etapa a 3-a, 22 septembrie

HCM Rm. Valcea – Corona Brasov

Magura Cisnadie – HC Buzau

CSM Bistrita – U Cluj

Unirea Slobozia – SCM Craiova

CSM Ploiesti – Dunarea Braila

CSM Bucuresti – HCM Roman

Danubius Galati – HC Zalau

 

Etapa a 4-a, 25 septembrie

HCM Rm. Valcea – Magura Cisnadie

HC Buzau – CSM Bistrita

U Cluj – Unirea Slobozia

SCM Craiova – CSM Ploiesti

Dunarea Braila – CSM Bucuresti

HCM Roman – Danubius Galati

Corona Brasov – HC Zalau

 

Etapa a 5-a, 29 septembrie

Magura Cisnadie – Corona Brasov

CSM Bistrita – HCM Rm. Valcea

Unirea Slobozia – HC Buzau

CSM Ploiesti – U Cluj

CSM Bucuresti – SCM Craiova

Danubius Galati – Dunarea Braila

HC Zalau – HCM Roman

 

Etapa a 6-a, 16 octombrie

Magura Cisnadie – CSM Bistrita

HCM Rm. Valcea – Unirea Slobozia

HC Buzau – CSM Ploiesti

U Cluj – CSM Bucuresti

Corona Brasov – Danubius Galati

Dunarea Braila – HC Zalau

Corona Brasov – HCM Roman

 

Etapa a 7-a, 23 octombrie

CSM Bistrita – Corona Brasov

Unirea Slobozia – Magura Cisnadie

CSM Ploiesti – HCM Rm. Valcea

CSM Bucuresti – HC Buzau

Danubius Galati – U Cluj

SCM Craiova – HC Zalau

HCM Roman – Dunarea Braila

 

Etapa a 8-a, 27 octombrie

CSM Bistrita – Unirea Slobozia

Magura Cisnadie – CSM Ploiesti

HCM Rm.Valcea – CSM Bucuresti

HC Buzau – Danubius Galati

U Cluj – HC Zalau

SCM Craiova – HC Roman

Corona Brasov – Dunarea Braila

 

Etapa a 9-a, 6 noiembrie

Unirea Slobozia – Corona Brasov

CSM Ploiesti – CSM Bistrita

CSM Bucuresti – Magura Cisnadie

Danubius Galati – HCM Rm. Valcea

HC Zalau – HC Buzau

HCM Roman – U Cluj

Dunarea Braila – SCM Craiova

 

Etapa a 10-a, 13 noiembrie

Unirea Slobozia – CSM Ploiesti

CSM Bistrita – CSM Bucuresti

Magura Cisnadie – Danubius Galati

HCM Rm. Valcea – HC Zalau

HC Buzau – HCM Roman

U Cluj – Dunarea Braila

Corona Brasov – SCM Craiova

 

Etapa a 11-a, 17 noiembrie

CSM Ploiesti – Corona Brasov

CSM Bucuresti – Unirea Slobozia

Danubius Galati – CSM Bistrita

HC Zalau – Magura Cisnadie

HCM Roman – HCM Rm. Valcea

Dunarea Braila – HC Buzau

SCM Craiova – U Cluj

 

Etapa a 12-a, 8 ianuarie

CSM Ploiesti – CSM Bucuresti

Unirea Slobozia – Danubius Galati

CSM Bistrita – HC Zalau

Magura Cisnadie – HCM Roman

HCM Rm. Valcea – Dunarea Braila

HC Buzau – SCM Craiova

Corona Brasov – U Cluj

 

Etapa a 13-a, 15 ianuarie

CSM Bucuresti – Corona Brasov

Danubius Galati – CSM Ploiesti

HC Zalau – Unirea Slobozia

HCM Roman – CSM Bistrita

Dunarea Braila – Magura Cisnadie

SCM Craiova – HCM Rm. Valcea

U Cluj – HC Buzau

 

Comentarii

comentariu

About the Author

-