Published On: mie, Iun 29th, 2016

Romania continua seria victoriilor la Campionatul Mondial Univesitar / Victoria la limita impotriva tarii gazda

Nationala universitara feminina a obtinut, ieri, o victorie muncita impotriva tarii gazda Spania. Reprezentativa Romaniei s-a impus cu 20-19(11-9), dupa ce a fost condusa chiar si cu patru goluri. Ibericele au fost in permanenta la conducerea jocului, exceptie facand minutele de final.La pauza au avut un avantaj de 2 goluri, iar in partea a doua s-au desprins la 14-10. Romancele si-au revenit insa pe final, reusind o serie de cinci goluri consecutive, impunandu-se cu 20-19.

Chiar daca au doua victorii, 43-11 cu India, "tricolorele" au nevoie de cel putin un egal azi, cu Japonia, ora 13:15, pentru a se califica in semifinale.