Published On: lun, Apr 11th, 2016

Dacia Unirea Braila o umileste pe Farul Constanta in primul meci din play-off

Sambata, formatia braileana a debutat in play-off-ul Seriei intai a Ligii a2a in compania Farului Constanta. Meciul s-a incheiat cu victoria brailenilor, cu scorul de 4-0 in fata constantenilor, la fel cum s –a intamplat si acum o luna si jumatate  cand au iesit victoriosi cu acelasi scor. Pentru elevii lui Panzaru urmeaza doua deplasari grele la Bacau si la Calarasi. Pentru ca traditia s-a respectat si in primul meci din turneul play off, antrenorul brailean Alin Panzaru a exclamat la finalul jocului: "Sunt «finii nostri>>, cand vin la noi trebuie sa-i multumim”.

Brailenii dominat partida, periclitand poarta adversa inca minutul 11, prin Onofras. Chitu a fost la un pas de gol, dar amanand momentul sutului a fost deposedat de minge. Costel Rosu a deschis scorul, in minutul 26’, cu un eurogol de la 25 de metri, portarul constantenilor fiind spectator la aceasta faza. Cu toate ca Dacia a luat cu asalt poarta adversa, Onofras a ratat incredibil din 6 metri si Alexandru Musca a sutat in apropierea portii, echipa braileana a intrat cu avantaj minim la cabine.

In repriza a doua brailenii au continuat controleze partida, iar Andrei Puscasu a marit avantajul in minutul 52’. La doar 4 minute distanta, Nita a scos penalty, dupa ce a patruns in careul constantenilor si a fost faultat de Ionescu. Marcatorul primul gol, Costel Rosu, a marcat fara emotii de la punctul cu var si a dus scorul la 3-0. Pe fondul unui joc foarte bun reusit de formatia brailea, Marius Dima a marcat si golul patru, in minutul 78’, stabilind scorul final, 4-0. Cu aceasta victorie, Dacia a urcat pe pozitia a doua in clasament, la un singur punct distanta de liderul Rapid Bucuresti.

"Dupa un inceput echilibrat am marcat si puteam chiar puteam sa ne marim avantajul pana la pauza tinand cont de faptul ca am mai avut trei patru ocazii clare de gol, dar am avut si noroc pentru ca nu am primit gol la ultima faza a primei reprize. Partea a doua am dominat-o cap-coada si am pasit cu dreptul in play off. Urmeaza doua deplasari dificile, la Bacau si la Calarasi, pe care le vom aborda cu un moral bun. Rezultatele din prima etapa a turneului play off au echilibrat sansele la promovare si toate echipele pot spera la accederea in prima liga. Totul depinde numai de noi, trebuie sa avem constanta in joc si sa aducem puncte de afara", a declarat Alin Panzaru la finalul partidei.

Dacia Unirea: Mitrea – Nita (min. 72: D. Oprea), Ivan, Ghiocel, Stanciulescu – Rosu, Petean (min. 60: Dima), Puscasu, Frunza (min. 72: Necoara) – Musca, Onofras.

Antrenor: Alin Panzaru

Farul Constanta: Negrila – Bajan, Patrascu, Bratu, Zugravu – Munteanu, Ionescu, Vezan (min. 58: Ionita), Neagu (min. 46: Tigoianu) – Chitu (min. 80: Manole), Patulea.

Antrenor: Ilie Stan