Published On: mar, Mar 29th, 2016

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Miami

Simona Halep, ocupanta locului cinci in clasamentul WTA, a trecut luni, dupa o ora si 30 de minute, de Heather Watson (Marea Britanie, 69 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4 si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Miami (Florida), dotat cu premii totale in valoare de peste sase milioane de dolari.

In primul set, seria break-urilor a inceput inca din primul game, atunci cand Watson a reusit sa castige pe serviciul Simonei Halep. Romanca a revenit imediat si a egalat, dar adversara de 23 de ani a facut din nou break-ul. De la scorul de 3-2, Simona Halep si-a adjudecat urmatoarele patru game-uri si a castigat primul set, scor 6-3. In actul secund, cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la scorul de 2-2, apoi a inceput seria break-urilor. Simona a reusit prima sa castige pe seriviul adversarei, dar Watson a revenit imediat. Simona nu a cedat si a reusit un nou break, iar setul s-a incheiat, scor 6-4.

In sferturile de finala, Simona o va infrunta pe Timea Bacsinszky (Elvetia, 20 WTA), care a invins-o pe a doua favorita a turneului, Agnieszka Radwanska, scor 2-6, 6-4, 6-2.

Va fi a treia intalnire directa dintre cele doua jucatoare, Halep inpunandu-se in precedentele doua. Jucatoarea de 24 de ani s-a impus in 2010, la Torhout (ITF), cu 6-1, 6-3 si in finala turneului de la Shenzen (2015), cu 6-2, 6-2.