Published On: lun, Mar 14th, 2016

Simona Halep s-a calificat in optimi la Indian Wells

Simona Halep a invins-o fara emotii, in aceasta dimineata,  in doua seturi, 6-2, 6-4 pe Ekaterina Makarova, locul 32 WTA si s-a calificat in optimile turneului de la Indian Wells, competitie de categorie Premier Mandatory, dotata cu premii de peste 6,2 milioane de dolari.

In cursa pentru as pastra titlul castigat anul trecut, Simona a controlat primul set, unde a pierdut doar doua game-uri si a facut doar patru greseli nefortate. In actul secund romanca a inceput perfect si a condus cu 2-0. Makarova a revenit si a egalat la 2, apoi s-a mers cap la cap pana la 5-4, moment in care Simona, a cerut interventia lui Darren Cahill, australianul venind la banca si discutand cu eleva sa. A urmat ultimul game pe serviciul Makarovei, meciul fiind inchis cu o lovitura direct castigatoare.

Cu doar 14 erori nefortate, fata de 26 ale rusoaicei Makarova, jocul Simonei arata din ce in ce mai bine, dupa incepul de an nefast in care a obtinut doar doua victorii. Meciul a durat o ora si 5 minute, iar pentru un loc in sferturile de finala, Simona Halep se va duela cu Barborei Strycova, din Cehia, locul 37 WTA.