Published On: mie, Mar 16th, 2016

Simona Halep e gata de duelul din sferturi cu Serena Williams

simona_si_serena_infobrailaSimona Halep(locul 5 WTA), campioana en-titre de la Indian Wells, s-a calificat miercuri dimineata in sferturile de finala. Halep a trecut dupa doar 50 de minute de cehoaica Barbora Strycova( locul 37 WTA). Simona a profitat de abandonul adversarei, in setul al doilea la scorul de 6-3, 1-0 pentru romanca.

Dupa un inceput de set dezamagitor facut de Halep, in care a fost condusa cu 3-1, aceasta a avut o revenire senzationala si a castigat 5 game-uri consecutive, inchizand setul la 6-3. La finalul acestui set jucatoarea din Cehia a resimtit o ameteala puternica, conditii in care nu a mai putut contiua meciul.

In sferturi Simona Halep o va infrunta pe liderul mondial, Serena Williams, care a trecut in optimele de finala de Kateryna Bondarenko, cu 6-2, 6-2. In istoria meciurile directe dintre cele doua, Williams conduce cu 6-1. Chiar daca a invins-o pe americanca doar o singura data, la Turneul Campioanelor din 2014(6-0, 6-2), Simona este increzatoare ca poate ajunge in semifinale.

"Imi pare rau pentru Barbora, stiu cum este sa suferi din punct de vedere fizic. Sunt fericita insa pentru calificarea in sferturi si sunt nerabdatoare sa o intalnesc pe Serena. Am incredere in mine si cred ca o pot invinge pentru a doua oara in cariera", a declarat Halep.

De celalta parte Serena este foarte concentrata inainte duelului din sferturi si se asteapta la un meci dificil. “Imi place jocul ei. Stiu ca este agresiva si este o luptatoare. Cu siguranta va trebui sa fiu pregatita, pentru ca deja m-a invins o data. O sa fie un meci bun pentru ambele jucatoare si vom vedea unde este jocul nostru in aceasta perioada", a declarat Williams.