Published On: mie, Aug 26th, 2015

“Braileni, ocupati Piata Traian!” / La toamna, centrul Brailei va fi “ocupat” in premiera de un targ de carte

Share This
Tags

targ de carteIn aceasta toamna, Braila va fi, timp de trei zile, gazda unui targ de carte care va putea rivaliza cu evenimentele similare organizate in marile centre universitare ale tarii. Proiectul, initiat de Viorel Mortu, seful interimar al Consiliului Judetean, este o premiera pentru orasul nostru.

Targul de carte a fost aprobat de consilierii judeteni, urmand sa fie stabilite costurile exacte, formatul evenimentului si invitatii, hotarandu-se deja ca targul sa se desfasoare in aer liber, in Piata Traian. Doar in cazul in care vremea nu va tine cu iubitorii de carte locatia va fi Casa Tineretului.

"Orasul nostru este singurul din primele zece ale Romaniei, dupa numarul de locuitori, care nu are un targ de carte, in timp ce alte orase universitare, deci alt statut, au doua sau trei targuri de carte. Si orase de calibrul Brailei, ca Tulcea sau Buzau, au ajuns la a saptea sau a opta editie a unor targuri de carte de tipul BookFest sau Gaudeamus. Cred ca ne-ar sta bine sa pregatim un foarte frumos si un foarte bun targ de carte", a declarat Viorel Mortu.

Presedintele CJ a mai adaugat faptul ca pe langa vanzarea de carti, targul, a carui motto va fi "Braileni, ocupati Piata Traian!", va gazdui si prezentari de carte, dezbateri si conferinte, unde vor participa personalitati ale literaturii contemporane. 

Comentarii

comentariu

About the Author