Published On: mie, Iun 3rd, 2015

PRACTIS premiaza 70 de elevi la concursurile de practica

Share This
Tags

semnatura-practis-1Titlu proiect: „O cariera de succes prin practica, consiliere si orientare profesionala a tinerilor’’

Cod contract: POSDRU/161/2.1/G/137130

Beneficiar: Inspectoratul Scolar Judetean Braila

 

Comunicat de presa

PRACTIS premiaza 70 de elevi la concursurile de practica

 

In cadrul proiectului PRACTIS – ,,O cariera de succes prin practica, consiliere si orientare profesionala a tinerilor’’ s-au desfasurat in perioada 5 ianuarie – 3 aprilie 2015 stagii de pregatire practica pentru 420 de elevi din grupul tinta al proiectului, cu o durata de trei saptamani, pentru fiecare grupa de elevi.

Elevii fac parte din grupul tinta al proiectului si provin de la 11 licee tehnologice si de servicii din judetul Braila: Liceul Tehnologic „Constantin Brancoveanu” Braila, Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Braila, Colegiul Tehnic „Panait Istrati” Braila, Colegiul Tehnic „Costin D. Nenitescu” Braila, Colegiul Tehnic „Edmond Nicolau” Braila, Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Braila, Liceul Tehnologic „George Valsan” Faurei, Liceul Tehnologic „N. Titulescu” Insuratei, Liceul Tehnologic „Gh. K. Constantinescu” , Liceul Tehnologic ,, Nicolae Oncescu Ianca, Colegiul Economic „Ion Ghica” Braila.

Toti cei 420 de elevi au finalizat si promovat stagiile de practica si au primit diplome de participare la stagiile de practica. Dintre acestia, 162 s-au prezentat la concurs. Concursurile s-au organizat pe grupe de practica si s-au desfasurat in perioada 4-15 mai 2015, avand ca scop evaluarea competentelor practice dobandite de elevi pe parcursul activitatilor de practica. Concursul a constat intr-o proba teoretica sub forma unui test grila, diferentiata pe domenii din diverse module si o proba practica la alegere: o prezentare Power Point, un eseu sau un afis care sa aiba un continut relevant pentru activitatile intreprinse in perioada de practica. Pentru fiecare grupa de practica se vor acorda primilor 5 clasati premii in bani: Premiul I – 500 RON, Premiul II – 300 RON, Premiul III – 200 RON si 2 mentiuni de cate 100 RON fiecare. In total sunt 70 de premii.

Situatia privind elevii care in urma evaluarii de catre comisiile de specialitate au obtinut cele mai bune rezultate la concurs, clasandu-se printre primii 5 din grupa lor, este urmatoarea:

-     Grupa  I, Liceul Tehnologic ,,Constantin Brancoveanu”+Colegiul Tehnologic ,,Anghel Saligny”: Premiul I – Dima Nicoleta, Premiul II – Bordeianu Florentina Ionela, Premiul III – Balut Jenel, Mentiuni – Mocanu Cristian si Costache Emil.

-     Grupa II, Colegiul Tehnologic ,,Anghel Saligny”: Premiul I – Pana Marius Laurentiu, Premiul II – Caprita Florentin Aurelian, Premiul III – Giurgea Laurentiu Ionel, Mentiuni–Arama Mihaita Gabriel si Bucur Adrian.

-     Grupa III,  Liceul Tehnologic ,,Panait Istrati”: Premiul I – Sacara Marin Mihai, Premiul II – Kifor Ionel, Premiul III – Domniteanu Marius Lucian, Mentiuni –Gamulescu Marius si Racatej Marius.

-     Grupa IV- Colegiul Tehnic Edmond Nicolau”: Premiul I – Anghel Ana Maria, Premiul II – Punga Jenel, Premiul III–Enache Aurelian, Mentiuni–Gradisteanu Ionela si Dragu Mihaela.

-     Grupa V- Liceul Tehnologic ,,G. Moisil” + Colegiul Tehnic ,,Edmond Nicolau”: Premiul I- Popescu Vasile, Premiul II – Moroianu Marius, Premiul III – Moroianu Encea-Ionut, Mentiuni – Bucur Ionut si Rauhman Luciano.

-     Grupa VI- Liceul Tehnologic ,,Grigore Moisil” + Colegiul Tehnic ,,Edmond Nicolau”: Premiul I- Ivanov Mihail, Premiul II – Mandres Gabriela Madalina, Premiul III – Istode Dumitra Iuliana, Mentiuni – Dutu Ionut si Stan Laurentiu Alexandru.

-     Grupa VII- Liceul Tehnologic ,,George Valsan” Faurei + Liceul Tehnologic ,,N.Titulescu” Insuratei: Premiul I-Neagu Bogdan Ionut, Premiul II-Mihalcea Miruna Mihaela, Premiul III – Cristea Constantin Cosmin, Mentiuni–Calinovici Marius si Chiru Cristi.

-     Grupa VIII- Liceul Tehnologic ,,N. Titulescu” Insuratei: Premiul I-StrImbianu George Mihaita, Premiul II- Petcu Florinel, Premiul III – Moldoveanu Marian-George, Mentiuni – Bunea Daniel si Buzea Nicusor.

-     Grupa IX- Colegiul Tehnic ,,C.D. Nenitescu”: Premiul I-Vechiu Nicoleta, Premiul II-Bratosin Ionut, Premiul III – Gheorghe Oana, Mentiuni – Tihan George Alin si Oprea Mihaita.

-     Grupa X- Liceul Tehnologic „G.K.Constantinescu”+  Liceul Tehnologic ,,Nicolae Oncescu” Ianca: Premiul I-Veres Costinel, Premiul II-Mocanu Lilica, Premiul III-Panciulescu Alexandra, Mentiuni –Alionte Arabela Florenta si Matei Violeta Anamaria.

-     Grupa XI- Colegiul Economic ,,Ion Ghica”: Premiul I- Gheorghe C.S. Leonard Florin, Premiul II-, Gheorghe M. Marcel David, Premiul III – Ploae C. Elena, Mentiuni – Bordianu S. Ionel si Munteanu J. Ionut Gabriel.

-     Grupa XII- Colegiul Economic ,,Ion Ghica”: Premiul I- Bosneanu Marius Stefan, Premiul II- Braniste Claudiu Stefan, Premiul III – Baluta Ana Maria, Mentiuni-Ene Mihai si Hurduc Maria Angelica.

-     Grupa XIII- Colegiul Economic ,,Ion Ghica”: Premiul I – Draghici Ionut, Premiul II – Turtoi Tatiana, Premiul III – Moisei Catalina, Mentiuni – Panait Daniela si Mohonea Simona.

-     Grupa XIV- Colegiul Economic ,,Ion Ghica”: Premiul I – Tugui Gabriela, Premiul II – Ciuperca Alin, Premiul III – Tugui Florentina, Mentiuni – Stanceescu Sorin si Radulescu Diana.

 

Echipa PRACTIS felicita elevii castigatori care au confirmat o data in plus prin rezultatele obtinute ca stagiul de practica organizat in cadrul proiectului i-a ajutat sa isi completeze cunostintele teoretice cu aspecte practice in scopul dobandirii competentelor necesare integrarii pe piata muncii si cresterii adaptabilitatii tinerilor la cerintele primului loc de munca.

Proiectul este co-finantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. Investeste in oameni!’’

 

Pentru detalii:

Daniela Carasava

Expert Implementare si evenimente

daniela.carasava@gmail.com

 

Comentarii

comentariu

About the Author

-