Published On: lun, Apr 6th, 2015

HC Dunarea este in play off dupa victoria de la RM. Valcea

hcm_hcdunareabraila_infobrailaHandbalistele de la Dunarea Braila si-au asigurat un final de sezon linistit. Echipa Alexandrinei Soare a castigat pe terenul HCM Ramnicu Valcea, in penultima etapa a sezonului regulat. Paradele Gabriele Dobre si cele 10 reusite ale Adei Moldovan au asigurat victoria brailencelor.

Gazdele, antrenate de Dumitru Musi, au condus doar intre minutele 6 si 9, cu 2-1 si 3-1. Pana la pauza, brailencele se distantasera la 3 goluri, 12-9.

Dunarea a avut, in minutul 45, cel mai consistent avans, 21-15. N-a fost suficient pentru o victorie lejera. In superioritate numerica, valcencele au revenit periculos, dar nu au reusit sa se apropie la mai mult de un gol.

S-a incheiat 24-23 pentru Dunarea Braila, care este sigura de prezenta in playoff, unde participa echipele de pe primele 8 locuri in sezonul regulat. HCM Ramnicu Valcea se va lupta sa evite retrogradarea in play-out.

HC Dunarea: Moldovan 10 goluri, Horjea 6, Perianu 5, Brot 2, Irimia 1;
HCM Rm. Valcea: Adespii 5 goluri, Vadineanu 5, Badita 4, Roua 4, Predoi 3, Ilina 1, Gogorita 1;