Published On: Soare, Feb 22nd, 2015

Farcau cu 16 reusite aduce victoria Brailei! HC Dunarea – CSM Cetate Deva 33-28 (14-12)

Farcau Dunarea BrailaMeci greu in sala Polivalenta Danubius acolo unde duminica HC Dunarea Braila a intalnit CSM Cetate Devatrans. Dornice de victorie elevele Alexandrinei Soare nu au reusit sa se desprinda prea mult pe tabela, in prima parte de joc, cea mai mare diferenta fiind de 2 goluri.

Cu toate ca au condus in prima repriza, brailencele au fost taxate de oaspete pe faza a doua acolo unde Senocico si compania au reusit sa marcheze cele mai multe goluri.

Perianu Dunarea BrailaDoar cu antrenorul second pe banca, Cosmin Hendrea si fara liderul Cartas, CSM Cetate Deva a tinut bine piept dunarencelor si chiar au sperat la cel putin un egal din aceasta partida.

Cu Farcau cea mai buna marcatoare, 16 goluri dar si cu Gabriela Perianu intr-o forma buna, 7 goluri, brailencele conduceau la pauza cu 14-12.

HC Dunarea =- CSM CetatePartea a doua a meciului le-a gasit pe hunedorence mai hotarate, marcand 4 goluri consecutive si egaland pe tabela in minutul 38, 17-17. Dunarea Braila a reusit sa se distanteze din nou la doua goluri iar in minutul 57, prin doua reusite ale lui Perianu si alte doua a lui Farcau, brailencele maresc diferenta, 32-28 ca ultimul gol al partidei sa fie marcat de Irimia, scor final 33-28.

Marcatoare: HC Dunarea: Farcau 16, Perianu 7, Moldovan 5, Horjea 1, Irimia 2, Brot 1, Marchidanu 1

CSM Cetate Deva: Malac 10, Senocico 6, Simion 6, Toth 1, Krnic 3, Rusu 2.

Dupa aceasta victorie HC Dunarea acumuleaza 33 de puncte si ramane pe locul 6 in clasament in timp ce Cetate Deva se claseaza pe locul 10 cu 18 puncte.

Tot duminica au mai avut loc partidele,  CSM Unirea Slobozia-SCM Craiova 28-30 (10-16), HCM Ramnicu Valcea – Corona Brasov 24-27(14-13) si HCM Roman – HCM Baia Mare 19-24 (11-9). Etapa continua duminica dupa amiaza cu meciul dintre SC Tg MUres – U Alexandrion Cluj iar luni vor mai avea loc partidele HC Zalau- CSM Ploiesti si CSM Bucuresti-Neptun Constanta.