Published On: joi, Ian 22nd, 2015

Dobre trimite Dunarea Braila in sferturile Cupei Romaniei. HC Dunarea – HCM Roman 16-13 (8-8)

dobre-net-pngMarti si miercuri Federatia Romana de handbal a programat meciurile din optimile Cupei Romaniei la handbal feminin. Dunarea Braila a eliminat miercuri seara finalista de anul trecut, HCM Roman dupa un meci slab al ambelor echipe.

In fata a peste 1000 de spectatori HC Dunarea a obtinut o victorie chinuita in fata celor de la HCM Roman. Cu multe greseli pe faza de atac brailencele nu au impresionat publicul prezent in Polivalenta iar meciul se poate spune ca a fost castigat datorita celor 15 interventii ale Gabrielei Dobre.

In prima repriza ambele echipe au mers cap la cap iar la pauza tabela arata egalitate 8-8 dupa ce Ada Moldovan a marcat ultimul gol in minutul 28. Braila a avut un joc slab in prima parte de meci avand chiar 11 minute in care nu a reusit sa marcheze in timp ce Gabriela Dobre se lupta de una singura sa apere poarta.

Nici in a doua repriza echipele nu au aratat un joc bun. Pana in minutul 45 ambele grupari au mers cap la cap Braila distantandu-se la doua goluri in minutul 46, 13-11 prin reusita lui Moldovan. Horjea si Czeczi au marcat din nou in timp ce Gabriela Dobre prindea fiecare minge care ameninta poarta, 15-11 minutul 55.

Romanul s-a apropiat la doua goluri prin Iuganu si Chitacu iar pe final de meci a avut sansa sa egaleze insa Dobre a fost din nou pe post. Horjea inscrie ultimul gol al partidei iar meciul se incheie cu victoria brailencelor si calificarea acestora in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, 16-13.

Daca atacul a fost punctul slab al celor de la HC Dunarea, Gabriela Dobre a fost si de aceasta data ingerul din poarta brailencelor fiind principala responsabila de aceasta calificare.

Sferurile Cupei Romaniei vor avea loc pe 25 martie. HC Dunarea isi va afla adversara din sferturi in urma tragerii la sorti care va avea loc in luna Februarie la Bucuresti. Partidele din sferturi se vor desfasura pe terenul primei extrase din urna. In competitie au mai ramas CSM Bucuresti, SCM Craiova, CSU Neptun Constanta, HCM Ramnicu Valcea, Cetate Deva, HCM Baia Mare si "U" Alexandrion.

Marcatori: Gabriela Perianu -5, Alina Horjea -4, Alina Czeczi -3, Ada Moldovan -3 (2 de la 7 m) si Carmen Gheorghe -1, Gabriela Dobre – 15 interventii

Rezultate Cupa Romaniei:

CSM Unirea Slobozia-CSM Bucuresti 21-26 (9-15)

Rapid Bucuresti-SCM Craiova 26-33 (14-16)

CSU Neptun Constanta-HC Zalău 30-19 (16-9)

HCM Rm. Valcea-CSM Ploiesti 21-18 (9-7)

CSM Cetate Deva-SC Muresul Tg. Mures 36-23 (15-11)

ASC Corona Brasov-HCM Baia Mare 21-25 (5-15)

”U” Alexandrion Cluj-Stiinta Bucuresti 33-21 (17-8)

HC Dunărea Brăila-HCM Roman 16-13 (8-8)

Federatia Romana de handbal a mai programat in aceasta saptamana si partidele din etapa a XVI-a.

HC Dunarea va intalni in aceasta etapa CSM Unirea Slobozia partida care va avea loc duminica in Sala Polivalenta Danubius si care va fi arbitrata de cuplul Nastase/Stancu.

Tot in aceasta etapa se desfasoara si partida dintre SC Muresul Tg Mures si HC Zalau care va avea loc tot duminica. Digisport transmite nu mai putin de 5 meciuri din etapa a XVI-a. HCM Roman joaca de la orle 11.00 impotriva celor de la CSM Ploiesti meciul fiind arbitrat de cuplul Iliescu/Manea. Corona Brasov intalneste Universitatea Neptun Constanta, de la orele 12.30 partida fiind arbitrata de cuplul Baban/Marta. Campioana HCM Baia Mare joaca in etapa a XVI-a impotriva celor de la CSM Cetate Deva echipa care a aratat un joc frumos in partida cu Corona Brasov. Meciul din sala Lascar Pana va fi arbitrat de cuplul Murariu/Tabacariu si va incepe la orele 19.00. De la orele 20.30 CSM Bucuresti primeste vizita celor de la "U" Alexandrion Cluj meciul fiind arbitrat de cuplul Muntean/Turdean.

Marti etapa a XVI-a a Ligii Nationale de handbal feminin se incheie cu meciul dintre HCM Ramnicu Valcea si SCM Craiova.