Published On: lun, Ian 12th, 2015

Debut cu dreptul pentru HC Dunarea in returul LN. SC Muresul – HC Dunarea 23-30 (7-15)

HC Dunarea echipaDunarea Braila a debutat in acest an pe terenul lanternei rosii, SC Muresul Tg. Mures. Daca in ultimele doua sezoane brailencele pierdeau pe terenul ultimei echipe clasate, in debutul acestui retur, HC Dunarea a obtinut prima victorie din 2015.

Cu toate ca au avut un inceput de meci mai greu, brailencele fiind conduse in minutul 6 cu 3-2 elevele Alexandrinei Soare au egalat in minutul 10, 5-5 si apoi au intrat la conducere. Cu multe contraatacuri finalizate cu gol dar si cu Gabriela Dobre intr-o mare forma, brailencele s-au distantat pe tabela iar in minutul 20 aveau 5 goluri peste echipa condusa de Gheorghe Covaciu, 6-11. La pauza HC Dunarea a intrat cu un avantaj lejer de 8 goluri, 7-15.

Strartul celei de-a doua reprize a apartinut gazdelor care au marcat de 4 ori consecutiv si s-au apropiat amenintator de brailence, 11-16 minutul 33. Cu toate acestea HC Dunarea nu s-a lasat mai prejos si chiar daca nu au impresionat cu jocul lor, handbalistele au marit din nou diferenta pe tabela la 6 goluri, 15-21 minutul 40.

Elevele lui Gheorghe Covaciu au profitat de oboseala brailencelor iar cu zece minute inainte de final s-au apropiat la trei goluri, 20-23. Cu Gabriela Dobre in mare forma, handbalistele Alexandrinei Soare au castigat partida cu lanterna rosie, scor final 23-30.

In prima etapa din acest an s-au mai disputat inca 4 meciuri, ultimul avand loc luni la Brasov.

Vineri, CSM Bucuresti a avut de tras in partida de pe teren propriu cu HC Zalau. Daca la pauza Zalaul conducea la un gol, echipa lui Gheorghe Tadici s-a recunoscut invinsa la final de joc, cu toate ca acestea au demonstrat ca se pot lupta de la egal la egal cu stranierele de la CSM, 28-20.

Sambata au avut loc alte doua partide programate de Federatia Romana de Handbal. HCM Ramnicu Valcea a castigat fara probleme in fata celor de la CSM Unirea Slobozia, 27-19, dupa ce la pauza avea un avantaj de 5 goluri, 14-9.

La Roman, fara cateva jucatoare de baza plecate in acesta iarna, echipa lui Florentin Pera a avut de tras in fata celor de la U Alexandrion. Mai motivate de victorie, studentele au aratat alt joc fata de turul Ligii Nationale. Cu o aparare aproape perfecta dar si cu Chintoan in forma buna, U Alexandrion a condus la Roman si ar fi obtinut victoria insa echipa condusa de Pera a profitat de scaderea de joc a studentelor si s-a impus cu 26-24.

Duminica, la malul marii, Cetate Deva a obtinut un egal cu scandal. Cu toate ca Marian Muntean a schimbat banca si a intarit echipa cu centrul Senocico, echipa condusa de Ion Craciun a fost greu de invins. Constanta a stat aproape de Deva pe tabela insa eliminarea antrenorului Craciun a s-a resimtit in jocul Neptunului, partida incheindu-se la egalitate, 22-22.

Tot duminica a avut loc si derby-ul dintre primele doua clasate. Cu toate ca lumea se astepta la un meci mai strans Craiova s-a recunoscut usor invinsa. Dupa ce la pauza a fost condusa cu doar 3 goluri, partea a doua a apartinut in totalitate baimarencelor care s-au impus cu 28-15.