Published On: sâm, Ian 31st, 2015

Brailencele, invinse de penultima clasata. “U” Alexandrion Cluj – HC Dunarea Braila 25-24 (15-11)

HC Dunarea- U Cluj (1)Sambata dupa amiaza Dunarea Braila a intalnit, in cea mai mare sala Polivalenta din Romanei, tanara echipa a Univeristatii Cluj.

Cu toate ca nu au castigat in ultimii ani la Cluj, brailencele plecau cu prima sansa in aceasta partida insa punctele au revenit gazdelor care condus partida de la inceput pana la final.

Laslo si compania le-a tinut bine piept elevelor Alexandrinei Soare iar in minutul 13 aveau un gol avans, 5-4, ca doar 3 minute mai tarziu sa se distanteze, 7-4.

Diferenta pe tabela, de 3 goluri, s-a mentinut pana in minutul 20 cand scorul era 9-6 ca in minutul 23 studentele sa se distanteze, 11-7. La pauza, elevele Amariei au intrat cu un avantaj de 4 goluri in timp ce handbalistelele Alexandrinei Soare aveau de tras mai mult in partea secunda, 15-11.

In partea a doua a jocului tinerele de la “U” Alexandrion au intrat la fel de hotarate in teren iar Laszlo si Chintoan au mentinut diferenta de pe tabela, 19-14 minutul 37. Zece minute mai tarziu brailencele au inceput sa se apropie, 21-17.

Dupa ce nu s-au regasit pe intreg parcursul jocului, Horjea si compania au tras sa revina spre finalul meciului reducand din diferenta, 23-20 minutul 54.

Finalul de meci a fost unul de infarct in care HC Dunarea a pierdut prosteste mingea carea putea sa aduca victoria. Handbalistele antrenate de Carmen Amariei au marcat golul victoriei cu doar cateva secunde inainte de fluierul final, 25-24 scor final.

De la "U" Alexandrion Cluj cea mai buna marcatoare a fost Laura Popa cu 7 reusite in timp ce la HC Dunarea, Horjea a marcat tot de 7 ori.

Cu aceasta victorie “U” Cluj urca doua locuri in clasament, acumuland 14 puncte in timp ce HC Dunarea se mentine pe locul 6 cu un total de 27 de puncte.

In urmatoarea etapa echipa condusa de Alexandrina Soare intalneste pe teren propriu SCM Craiova, partida avand loc sambata, 7 februarie, de la orele 13.15, fiind transmisa in direct de Digisport.