Published On: joi, Oct 2nd, 2014

Reprezentatie slaba in Polivalenta din Braila. HC Dunarea a castigat cu greu partida cu Neptun Constanta

Partida dintre HC Dunarea Braila si CSU Neptun Constanta a incheiat etapa a VIII-a a Ligii Nationale de handbal. Cu toate ca parea un meci relativ usor, dat fiind diferenta din clasament, elevele Alexandrinei Soare nu au convins in meciul de joi seara, impunandu-se la doar 3 goluri in fata echipei lui Ion Craciun.

Tinand cont de loturile celor doua echipe, doar diferenta de scor ar fi trebuit sa fie principala problema. Cum socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ, meciul a devenit unul  surd, cu multe greseli ale gazdelor atat pe faza de atac dar si pe aparare, dovada fiind cele 28 de goluri primite de la penultima clasata.

Dunarea a deschis rapid scorul 1-0 si totul parea a fi un simplu antrenament  dar oaspetele, asezate foarte bine in teren de Ion Craciun, s-au tinut scai de echipa locala, preluand chiar conducerea la mijlocul primei reprize.

Cu Adina Brot in zi buna, Dunarea s-a desprins spre finalul primei reprize la trei goluri, scorul la pauza fiind 14-11.

Perianu a dat emotii tuturor cand a suferit o accidentare, fugindu-i genunchiul  din cauza parchetului umed, ea nemaicontinuand in prima repriza. In partea a doua a jocului Perianu a fost menajata de colegele sale, Horjea, Moldovan si Brot fiind cele care si-au adus aportul principal la aceasta victorie chinuita, scor final 31-28.

HC Dunarea:  Alina Horjea -10 (2 de la 7 m), Ada Moldovan -6, Gabriela Perianu -3, Ramona Farcau -3, Adina Brot -3, Raluca Irimia -2, Alina Czeczi -2, Nicoleta Safta -1 si Yulia Ganichkina -1 ( de la 7 m).

CSU Neptun Constanta: Andreea Enescu -10 (3 de la 7 m), Larisa Tamas -9, Andreea Ivan -6, Tamara Bokarici -1, Andreea Marginean -1, Alexandra Orsivschi -1.

Daca pana acum HC Dunarea a intalnit echipele mai slab clasate, in ultimile 5 etape elevele Alexandrinei Soarea vor intalni cele mai puternice echipe din campionat.

Dupa  aceasta pauza competitionala, HC Dunarea va juca in deplasare la Corona Brasov, meci care este programat pentru 19 octombrie. La doar 3 zile distanta, pe 22 octombrie, Braila va primi vizita campioanei HCM Baia Mare, urmand ca in etapa a XI-a sa dispute partida cu HCM Roman, din deplasare. Un meci relativ mai usor il au brailencele in etapa a XII-a cand va intalni acasa HCM Ramnicu Valcea. Ultima etapa din tur va programa pentru elevele Alexandrinei Soare partida cu CSM Bucuresti.