Published On: mie, Oct 22nd, 2014

HC Dunarea - HCM Baia Mare (13) HC Dunarea Braila a suferit miercuri, 22 octombrie prima infrangere de pe teren propriu din acest sezon competitional. Fetele antrenate de Alexandrina Soare au intalnit echipa campioana, HCM Baia Mare si nu au putut tine piept jucatoarelor lui Costica Buceschi.

Intr-o sala cu peste 1000 de braileni, 12 suporteni maramureseni au facut toata atmosfera. Veniti de departe sa-si sustina echipa,  fanii baimareni au incurajat tot meciul echipa campioana.

HC Dunarea Braila a intrat pe teren ca mielul la taiere. Resemnate atat fetele cat si antrenoare, HC Dunarea a marcat primul gol abia in minutul 6 in timp ce HCM Baia Mare avea deja 4 reusite. La Braila sa simtit lipsa interului Gabriela Perianu, care nu a fost apta de joc avand dureri mari de spate.

Pana si publicul brailean s-a resemnat inca din primul sfert de ora, suporterii aflati in sala fiind vizibil dezamagiti de prestatia elevelor Alexandrinei Soare.

HC Dunarea - HCM Baia Mare (10)Cu un inceput normal, campioanele au condus detasat meciul si odata distantate pe tabela, tot ce a mai contat a fost spectacolul. Cu o prima repriza slaba, brailencele au fost conduse si la 9 goluri, 7-16 minutul 25. Greselile puerile si pasele la adversari au facut la HC Dunarea sa intre la vestiar cu un dezavantaj de 6 goluri, scorul la pauza fiind 12-18.

​In partea a doua a meciului, Baia Mare si-a pierdut din concentrare iar brailencele au incercat sa revina pe tabela insa fara nicio sansa. Cu toate ca la un moement dat Costica Buceschi a trimis in teren 4 extreme, un centru si un pivot, brailencele nu au putut anihila atacul campioanelor.

Cu 6 goluri marcate Valentina Ardean Elisei a fost de neoprit atat pe contraatac cat si in postura de inter. De partea cealalta, fata de evolutia slaba din prima repriza, Horjea incercat sa drege busuiocul si a inscris in partea secunda nu mai putin de 6 goluri, fiind principala marcatoare cu 7 reusite.

Dupa 30 de minute de joc tabela arata 21-30 pentru Baia Mare, HC Dunarea suferind prima infrangere de pe teren propriu.

Brailencele au mai scapat de un meci din sirul celor 5 partide negre de la final de sezon. In etapa viitoare, HC Dunarea va juca sambata, 1 noimebrie, in deplasare la HCM Roman.

HC Dunarea Braila-HCM Baia Mare 21-30 (12-18)
Dunarea Braila: Horjea 7 goluri, Farcau 5, Moldovan 5 (1 din 7m), Boldyreva 2, Safta 1, Irimia 1
HCM Baia Mare: Ardean-Elisei 6 goluri, Marin 4 (1 din 7m), Makeeva 4, Buceschi 3, Do Nascimento 3, Lobach 3, Gjeorgjievska 2, Szucs 2, Herrem 2, Tiron 1
Aruncari de la 7m: 3/1, respectiv 2/1
Eliminari: 0 x 2 min., respectiv 4 x 2 min